به گزارش جهان صنعت نیوز:  محمد دلشادی  پیرامون اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی ، اظهار کرد: شهروندان باید تا پایان شهریورماه، اطلاعات املاک خود را در سامانه ملی املاک ثبت کنند.

دلشادی با بیان اینکه اطلاعات این سامانه فعلا در اختیار مسکن‌ و شهرسازی است، تصریح کرد: هنوز آمار دقیق خانه‌های خالی استان را نداریم و پس از اتمام زمان ثبت‌نام، آن‌ها اطلاعات را در اختیار ما قرار خواهند داد.

وی خاطرنشان کرد: خانه‌هایی که بیش از ۱۲۰ روز خالی باشند، مشمول مالیات می‌شوند و اگر فردی اطلاعات املاک خود را در این سامانه ثبت نکرده باشد، علاوه بر مالیات باید جریمه پرداخت کند.

مدیر کل امور مالیاتی استان همدان با بیان اینکه مالیات بر اساس حق املاک و اجاره محاسبه می‌شود، توضیح داد: صاحبان خانه‌های خالی در سال اول باید شش برابر، در سال دوم ۱۲ برابر و از سال سوم به بعد ۱۸ برابر بیشتر از زمانیکه خانه را اجاره دادند، مالیات پرداخت کنند و برای افرادی که بیش از پنج واحد مسکونی خالی دارند، این ضرایب، دو برابر خواهد شد.

دلشادی خاطرنشان کرد: ساختمان‌های تازه ساخت تا ۱۲ ماه پس از دریافت پایان کار مشمول این مالیات نمی‌شوند و انبوه‌سازان نیز تا ۱۸ ماه فرصت دارند واحدهای خود را تعیین تکلیف کنند.

وی در پایان با بیان اینکه قانون مالیات بر خانه‌های خالی فقط مختص شهرهایی است که بیش از صد هزار نفر جمعیت دارند، گفت: این قانون در استان همدان فقط شامل شهرهای همدان و ملایر خواهد بود.