به گزارش جهان صنعت نیوز:   طبق آمار طی ۹ ماهه سال جاری ۲۳ میلیون و ۲۶ هزار تن شمش (بیلت، بلوم و اسلب) تولید شده است که نسبت به ۲۰ میلیون و ۴۶۸ هزار تن تولید شده در مدت مشابه سال ۱۳۹۸، رشد ۱۲ درصدی را نشان می دهد.

همچنین میزان تولید محصولات فولادی (تیرآهن، میلگرد، ناودانی، نبشی، انواع ورق و غیره) در کشور طی ۹ ماهه سال جاری با رشد ۱۰ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۱۶ میلیون و ۶۱۳ هزار تن بوده است. گفتنی است طی ۹ ماه نخست سال گذشته ۱۵ میلیون و ۱۶۰ هزار تن محصول فولادی تولید شد. میزان تولید آهن اسفنجی نیز با رشد ۹ درصدی طی ۹ ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته که ۲۱ میلیون و ۴۳۳ هزار تن بوده به ۲۳ میلیون و ۳۵۸ هزار تن رسیده است.

افزایش ۳۵ درصدی صادرات شمش و محصولات فولادی در آذر

طبق آمار ارائه شده توسط انجمن تولیدگان فولاد ایران، علی رغم تحریم‌های چند وجهی این صنعت، مجموع صادرات شمش و محصولات فولادی شرکت‌های بزرگ در آذرماه سال جاری به ۷۲۱ هزار و ۳۸۷ تن رسیده که بیانگر افزایش صادرات ۳۵ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته است. لازم به ذکر است که در مجموع ۹ ماهه امسال، چهار میلیون و ۴۷۵ هزار تن شمش، یک میلیون و ۹۸۲ هزار تن محصولات فولادی و ۴۵۳ هزار تن آهن اسفنجی صادر شده که البته نسبت به مدت مشابه سال گذشته، کمتر شده است.

از ابتدای سال ۱۳۹۸ تا پایان آذرماه همان سال، به ترتیب پنج میلیون و ۶۹ هزار تن شمش، دو میلیون و ۷۲۸ هزار تن انواع محصولات فولادی و ۸۲۳ هزار تن آهن اسفنجی صادر شده بود، علاوه براین طی ۹ ماهه سال جاری، چهار هزار تن شمش و ۶۸۱ هزار تن انواع محصولات فولادی وارد شده که در مقایسه با میزان واردات در مدت مشابه سال گذشته به ترتیب ۳۳ درصد واردات شمش و ۷۴ درصد واردات محصولات فولادی افزایش یافته است و در مجموع طی ۹ ماه نخست سال گذشته، سه هزار تن شمش و ۳۹۲ هزار تن انواع محصولات فولادی به کشور وارد شد.