به گزارش جهان صنعت نیوز: مراسم تحلیف آیت الله سید ابراهیم رییسی، هشتمین رییس‌جمهوری اسلامی ایران ساعت ۱۷ امروز پنجشنبه ۱۴ مرداد برگزار می‌شود. 

بر اساس اصل ۱۲۱ قانون اساسی، مراسم تحلیف رییس جمهور باید در محل مجلس باشد و وی در جلسه علنی و در حضور نمایندگان و اعضای شورای نگهبان و در کنار رییس قوه قضاییه سوگند یاد کند.

در این مراسم نخست سرود ملی نواخته می‌شود و پس از قرائت قرآن مجید، محمدباقر قالیباف رییس قوه مقننه به حاضران خیرمقدم می‌گوید.

سپس حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای رییس قوه قضاییه با حضور در جایگاه سخنرانی می‌کند.

برگزاری مراسم تحلیف پس از بیانات رییس قوه قضاییه خواهد بود که آیت الله رییسی به عنوان رییس دولت سیزدهم سوگند یاد و بعد از آن سخنرانی می‌کند.حسن ختام مراسم هم سخنان رییس مجلس شورای اسلامی خواهد بود.

براساس این گزارش، رییس جمهوری پس از ادای سوگند، متن آن را در حضور رییس قوه قضاییه و اعضای شورای نگهبان امضا می‌کند و متن سوگند به آیت الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان تحویل می‌شود.

رییس جمهور بعد از مراسم تحلیف، طبق آیین‌نامه دو هفته زمان دارد تا نسبت به معرفی کابینه و برنامه وزرا به مجلس شورای اسلامی اقدام کند که پس از اعلام وصول در مجلس، به مدت یک هفته وزرا و برنامه‌های‌شان در دست ارزیابی قرار خواهند گرفت.

بر اساس آمار اعلام شده تا این لحظه ۱۱۵ مقام رسمی از ۷۳ کشور برای حضور در مراسم تحلیف اعلام آمادگی کردند؛ از بین این مقامات ۱۰ رییس کشور در تراز سران کشورها، ۲۰ رییس مجلس، ۱۱ وزیر خارجه، ۱۰ نفر از وزرای دیگر کشورها و همچنین فرستاده ویژه و نواب روسای مجالس، روسای کمیسیون‌ها و هیأت‌های پارلمانی در این مراسم یافتند. همچنین روسای مقامات ۱۱ سازمان بین‌المللی و منطقه‌ای، نماینده‌ دبیرکل سازمان ملل، رییس اوپک و مقاماتی از IPU، اتحادیه اروپا، اوراسیا، اتحادیه بین‌المجالس کشورهای اسلامی و آسیایی، سازمان اکو، سیکا و D۸ برای حضور در این مراسم دعوت شدند و حضور دارند.