به گزارش جهان صنعت نیوز: در حالی که نگرانی ها در مورد روند کند واکسیناسیون کرونا در برخی کشورهای جهان سبب شده تا خوش بینی های اوایل این هفته در مورد ترمیم تقاضای انرژی کمرنگ شود، قیمت نفت روز جمعه کاهش داشت اما همچنان در بالای رقم 70 دلار باقی ماند.

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با 29 سنت معادل 0.4 درصد کاهش به 71 دلار و 2 سنت رسید. روز پنجشنبه نیز قیمت نفت برنت پس از رسیدن به بالاترین رقم از می 2019 شاهد کاهش 4 سنتی بود. از ابتدای هفته جاری تاکنون نفت برنت حدود 2 درصد رشد داشته است.

قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا هم که دیروز 2 سنت کاهش یافته بود، امروز با 29 سنت معادل 0.4 درصد افت به 68 دلار و 52 سنت رسید. قیمت نفت خام آمریکا نیز در مسیر ثبت رشد هفتگی بیش از 2 درصدی قرار دارد.

تحلیلگران بانک جی پی مورگان چیس در این باره نوشتند: «ما همچنان معتقدیم با تداوم واکسیناسیون کرونا روند ترمیم تقاضا برای نفت ادامه دارد.»

این تحلیلگران خاطر نشان کردند: «آمریکا و اروپا با شتاب قابل قبولی در حال واکسیناسیون هستند» اما روند کند واکسیناسیون در اقتصادهای توسعه یافته و در حال ظهور آسیایی بدان معناست که «هنوز هیچ نقطه پایان قطعی ای برای مقررات فاصله گذاری اجتماعی در این منطقه نمی توان متصور بود.»

تاکنون بیش از 170 میلیون نفر در سراسر جهان به ویروس کرونا مبتلا شده اند و از این تعداد 3.8 میلیون نفر جان خود را از دست داده اند.

اوایل این هفته پس از انکه اوپک و متحدانش پیش بینی کردند که تقاضای جهانی نفت در نیمه دوم سال 2021 از میزان عرضه پیشی خواهد گرفت، قیمت ها شاهد رشد بود. اوپک پلاس روز سه شنبه توافق کرد که مسیر قبلی خود مبنی بر افزایش تدریجی عرضه را ادامه دهد.