به گزارش جهان صنعت نیوز: «محمدباقر قالیباف» امروز (پنجشنبه ۱۴ مردادماه) و در حاشیه مراسم تحلیف رییس جمهوری در دیدار با «ویاچسلاو والودین» رییس دومای دولتی فدراسیون روسیه درباره مناسبات راهبردی دو کشور گفت: افزایش سطح روابط دوستانه تهران – مسکو در عرصه‌های مختلف بویژه در عرصه مبادلات اقتصادی و تجاری، نقش مهمی در تأمین منافع ملی دو کشور دارد.

رییس مجلس شورای اسلامی افزود: استفاده از ساز و کارهایی مانند کمیسیون عالی همکاری‌های پارلمانی میان مجالس دو کشور و کمیسیون مشترک اقتصادی دو دولت، به رفع موانع احتمالی توسعه روابط اقتصادی و تجاری فیمابین کمک می‌کنند و همزمان موجب تعمیق و تحکیم همکاری ها می‌شوند.

وی در بخش دیگری از سخنانش با انتقاد از سیاست‌های خصمانه آمریکا و اعمال تحریم های ظالمانه علیه جمهوری اسلامی ایران و روسیه گفت: آمریکا با اعمال فشار بر کشورهای مستقل و ایجاد ناامنی در مناطق مختلف جهان سعی در تامین منافع خود دارد ولی همکاری مشترک کشورهایی همچون ایران و روسیه تاکنون آمریکا را در رسیدن به اهدافش با مشکلات فراوانی مواجه کرده است.

قالیباف در ادامه تصریح کرد: همکاری های مشترک نظامی – امنیتی جمهوری اسلامی ایران و روسیه در منطقه، سد محکمی برابر اقدامات ناامن کننده آمریکا است.

وی خاطرنشان کرد: افزایش تعاملات سیاسی و پارلمانی فیمابین و رایزنی و مشورت مستمر میان تهران – مسکو در خصوص مسائل منطقه ای و جهانی، منجر به توسعه مطلوب و هرچه بیشتر همکاری‌ها و ناکامی دشمنان دو کشور خواهد شد.

در این دیدار «ویاچسلاو والودین» نیز که برای شرکت در مراسم تحلیف سیزدهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران به تهران سفر کرده است با تبریک آغاز به کار دولت جدید گفت: توسعه و گسترش ارتباطات راهبردی فیمابین در عرصه های سیاسی، پارلمانی، اقتصادی و فرهنگی با جمهوری اسلامی ایران نزد مسوولان روسیه از اهمیت و اولویت فراوانی برخوردار است.

وی افزود: گفت‌وگوهای مستمر میان مسوولان دو کشور در تسهیل همکاری ها و رفع موانع توسعه تعاملات فیمابین در عرصه های مختلف تاثیر بسزایی دارد.

رییس دومای دولتی فدراسیون روسیه در ادامه با ابراز نگرانی از تحولات اخیر در افغانستان که نتیجه سیاست های غیرمنطقی و ناامن کننده آمریکا شکل گرفته است، گفت: همکاری جمعی کشورهای منطقه مانع از رشد تروریسم و افراط گرایی می گردد.

والودین خاطرنشان کرد: گسترش همکاری های تهران – مسکو در موضوعات مختلف منطقه ای و بین المللی نقش مهمی در توسعه و پیشرفت دو کشور دارد.