به گزارش جهان صنعت نیوز:  در واقع ایران به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده، بیش از ۹۵ درصد زعفران دنیا را تولید می‌کند، اما با استمرار قاچاق پیاز زعفران در آینده‌ای نه‌چندان دور دیگر حرفی برای گفتن در بازارهای هدف نخواهیم داشت.

در همین خصوص مسوولان و دست‌اندرکاران بخش کشاورزی معتقدند که مجازات قاچاق پیاز زعفران بازدارنده نیست و مسوولان امر باید مجازات سنگین‌تری همانند قاچاق دیگر کالاها در نظر بگیرند تا قاچاقچیان ریسک آن را نپذیرند و همه ساله مقادیر زیادی پیاز زعفران را از طریق چمدان از مرز خارج نکنند. در این رابطه علی حسینی عضو شورای ملی زعفران با اشاره به اینکه آینده بزرگ‌ترین تولید‌کننده زعفران با استمرار قاچاق پیاز در معرض خطر است، اظهار کرد: موضوع قاچاق پیاز زعفران مربوط به امسال و سال گذشته نیست و سال‌هاست که این موضوع در فصل کشت اتفاق می‌افتد.

وی افزود: با وجود هشدارهای مکرر طی سنوات گذشته، اما ساز و کار منطقی و صحیح در ارتباط با برداشت و جابه جا کردن پیاززعفران در زمان کاشت اتفاق نیفتاده است و انتظار می‌رود مسوولان امر سیاستگذاری مناسبی به کار گیرند. حسینی با بیان اینکه سال‌هاست که از موضوع قاچاق پیاز زعفران رنج می‌بریم، گفت: با وجود ارائه فرمول صحیح برای جذب پیاز مازاد کشاورزان، اما متاسفانه گوش شنوایی وجود ندارد‌.

عضو شورای ملی زعفران ادامه داد: با وجود آنکه مسوولان الگوی درستی برای جذب پیاز مازاد کشاورزان به کار نگرفتند، پیش‌بینی می‌شود که قاچاق پیاز زعفران با شدت ادامه یابد.

خطر در کمین تولید

غلامرضا میری نایب رییس شورای ملی زعفران نیز با انتقاد از استمرار روند قاچاق پیاززعفران اظهار کرد: با توجه به بارندگی اخیر، کشت زعفران با کمی تاخیر از ۲۰ تا ۲۵ اردیبهشت آغاز می‌شود که طبق روال همه ساله قاچاق پیاز همزمان با فصل کشت شروع می‌شود.

وی افزود: با توجه به نیاز بیشتر کشور افغانستان به پیاززعفران، سال به سال بر میزان قاچاق افزوده می‌شود که این امر موجب شده ۱۰ درصد از زعفران صادراتی ما توسط کشور افغانستان به دست مشتریان برسد. میری ادامه داد: به اعتقاد بنده سالانه ۲۰ درصد زعفران تولیدی ایران به صورت قاچاق و قانونی از کشور خارج می‌شود و توسط تجار افغان به دست مشتریان می‌رسد.

نایب رییس شورای ملی زعفران با بیان اینکه آینده تولید این محصول استراتژیک در معرض خطر است، گفت: با توجه به شناخت تجار افغان از بازارهای هدف، آنها به دنبال کشت و تولید زعفران در کشور خود هستند تا دیگر نیازی نباشد زعفران از ایران خریداری و پس از بسته‌بندی مجدد با برند خود به کشورها صادر کنند.

وی با اشاره به اینکه جریمه بازدارنده قاچاق پیاززعفران نیست، گفت: اگرچه قاچاق مواد مخدر بسیار سنگین است اما مجازات قاچاق پیاز زعفران کافی نیست چرا که قاچاقچیان تنها جریمه می‌شوند که این امر موجب شده به سبب سود حاصل از قاچاق در سال‌های آتی به کار خود ادامه دهند.

میری ادامه داد: استمرار قاچاق پیاز زعفران بدان معنا نیست که دستگاه‌های متولی نمی‌توانند جلوی این‌ پدیده شوم را بگیرند.

اشتباه استراتژیک دولت

در این خصوص همچنین جعفر حسینی مشاور ارشد نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی با اشاره به اینکه قاچاق پیاز زعفران به قیمت نابودی تولید این محصول استراتژیک در کشور تمام می‌شود، اظهار کرد: بحث اولیه خروج پیاز زعفران از کشور خارج از بحث قاچاق بود و این اشتباه را دولت باید بپذیرد.

وی افزود: دولت یک اشتباه استراتژیک در خصوص پیاززعفران داشت و آن هم این بود که پیاز مازاد بر نیاز کشاورزان را از طریق مراجع قانونی به افغانستان داد تا آنها جایگزین کشت خشخاش کنند.

حسینی، صادرات قانونی پیاز زعفران را اشتباه فاحش دولت دانست و گفت: با صادرات پیاززعفران برای خود رقیب قدرتمند ایجاد کردیم چرا که به سبب نیروی انسانی ارزان، زمین و آب کافی امکان تولید زعفران با قیمت مناسب در افغانستان وجود دارد.

این مقام مسوول با بیان اینکه جابه‌جایی پیاز زعفران در داخل کشور بسیار سخت است، گفت: جابه جایی زعفران از استان خراسان به فارس از لحاظ سیستم قرنطینه و منظر قاچاق نسبت به افغانستان بسیار سخت‌تر است.

به گفته وی، اگر مسوولان وزارت جهاد کشاورزی به دنبال آن هستند که جایگاه خود به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده در بازارهای هدف را حفظ کنیم، از این رو مجلس و وزارت جهاد کشاورزی باید قوانینی ایجاد کنند تا پیاززعفران صادر نشود.مشاور ارشد نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی با تاکید بر فرآوری و برندسازی محصول گفت: اگر می‌خواهیم در آینده حرفی برای تولید زعفران داشته باشیم، در برندسازی و فرآوری باید سرمایه‌گذاری کنیم چرا که طی سال‌های اخیر، اسپانیا زعفران ایرانی را با قیمت‌های نازلی خریداری و پس از فرآوری با برند خود به دیگر کشورها صادر می‌کند. حسینی همچنین تصریح کرد: مجلس و وزارت جهاد کشاورزی برای ممنوعیت صادرات پیاز زعفران باید قوانین سخت گیرانه ایجاد کند.