به گزارش جهان صنعت نیوز: “عباس آرگون” امروز (جمعه) به راهکارهای بهبود روند معاملات بورس اشاره کرد و افزود: مهمترین بحث موجود در فضای بازار سرمایه، مشخص بودن نگاه‌ها و رویکردها به بازار سهام است.

وی با بیان اینکه اکنون در انتهای دولت قرار داریم و زمان تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری است، گفت: باید در ابتدا مشخص شود فردی که به عنوان رییس جمهوری انتخاب می‌شود چه رویکردی را نسبت به بازار سهام خواهد داشت، چرا که این موضوع اکنون و در وضعیت فعلی می‌تواند نقش زیادی را بر معاملات این بازار داشته باشد.

آرگون خاطرنشان کرد: اندازه و حجم بازار سرمایه تفاوت زیادی نسبت به سال‌های گذشته دارد و دیدگاه‌های موجود نسبت به آن با تفاوت زیادی همراه شده است؛ بنابراین وجود چنین فضایی می‌طلبد که توجه ویژه‌ای نسبت به آن ایجاد شود.

نایب رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران با تاکید بر اینکه بازار سهام اکنون از ظرفیت‌های زیادی برای تامین مالی و هدایت منابع مالی به سمت بخش واقعی اقتصاد برخوردار است، گفت: در این مرحله باید دید که چه رویکردهایی برای این بازار درنظر گرفته شده است و این موضوع باید مدنظر باشد که رویکردهای مدنظر نباید به هیچ عنوان مبتنی بر آزمون و خطا باشند. واقعیت امر این است که با توجه به جایگاه کنونی بازار سهام در کشور نباید با برخی از تصمیمات، فضای حاضر در بازار را ملتهب کنیم.

آرگون خاطرنشان کرد: کاندیداهایی که اکنون در حال اعلام برنامه‌های خود هستند نباید برنامه‌های خود را برای بازار سرمایه برمبنای برنامه‌های موقتی و کوتاه مدت اعلام کنند، زیرا خروج این بازار از فضای حاکم، نیازمند برنامه‌های دقیق، بلندمدت و کارشناسی شده است.

نایب رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران افزود: اگر در این بازار برنامه‌ای با یک ماه تاخیر اجرا شود اما آن برنامه مدنظر، حساب شده و براساس مسایل روز باشد بهتر از آن است که برنامه‌ای از روی عجله اجرا و بعد از یک ماه اجرای آن متوقف شود، این روند می‌تواند ضربه سنگینی را به بازار وارد کند و باعث کاهش اعتماد سهامداران به این بازار شود.

تامین مالی بنگاه‌های بزرگ از طریق بازار سرمایه

وی اظهار داشت: باید برای این بازار برنامه‌ای مشخص در نظر گرفته شود تا ضمن استفاده از ظرفیت‌های بورس و هدایت نقدینگی به سمت بازار، تامین مالی از طریق بازار سرمایه برای پروژه‌های بلندمدت و موثر صورت بگیرد.

آرگون معتقد است که بانک‌ها باید به سمت تامین مالی برای بنگاه‌های کوچک و متوسط پیش بروند و تامین مالی آنها را انجام دهند، بهتر است تامین مالی بنگاه‌های بزرگ از طریق بازار سرمایه انجام شود.

نایب رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران خاطرنشان کرد: بازار سرمایه بازاری حرفه‌ای است که باید مسوولان از ابزارهای قابل اعتماد برای بهبود وضعیت آن استفاده کنند، در این بازار نباید هیجانی برای ورود سرمایه‌گذاران ایجاد شود و بعد از آن بازار را به حال خود رها کنند.

وی با بیان اینکه بهتر است اقدامی صورت گیرد تا دخالت‌ها در معاملات بورس به حداقل برسد، افزود: معاملات بازار سرمایه باید هماهنگ با بازارهای جهانی باشد، اگر قرار باشد قیمت‌گذاری‌های دستوری در آن صورت بگیرد نمی‌توان شاهد روندی مطلوب در این بازار بود. در این بازار باید آسیب‌شناسی انجام شده و از اجرای طرح‌هایی که سبب ایجاد روند نزولی شاخص بورس شد، جلوگیری شود.

نایب رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران اظهار داشت: اگر برنامه مشخصی برای معاملات بورس در نظر گرفته شود به طور حتم این بازار می‌تواند از وضعیت هیجانی خارج شود اما در صورتی که قرار باشد کاندیداها اکنون فقط برای اخذ رای برنامه‌های قابل توجهی را برای بورس مطرح کنند به طور حتم بهبودی در وضعیت بازار ایجاد نمی‌شود.

وی با تاکید بر آنکه باید اقدامی صورت گیرد تا از قابلیت‌های این بازار به خوبی استفاده شود، گفت: اکنون حدود ٥٧ میلیون نفر دارای کد سهامداری هستند که از این  تعداد، رقم قابل توجهی فعال در معاملات بورس هستند.

آرگون تاکید کرد: بازار سهام می تواند کمک زیادی را به بهبود شرایط اقتصادی کند، به شرط آنکه قواعد و قوانینی را مانند دامنه نوسان که در دنیا از آن استفاده می‌شود، در بازار به کار ببریم.

نایب رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران گفت: اکنون فرصت بسیار خوبی برای استفاده از بازار سرمایه فراهم شده است؛ بنابراین باید بسته جامعی برای حمایت از این بازار تهیه شود تا بتوان نهایت استفاده را از این بازار برد.

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات هفته‌ای که گذشت (چهارشنبه، ۱۲ خرداد ‌ماه) با ۳۹ هزار واحد افزایش به عدد یک میلیون و ۱۴۸ هزار واحد رسید و حدود ۳.۵ درصد رشد داشت.