به گزارش جهان صنعت نیوز: مصطفی دارایی نژاد با اشاره به اینکه افزایش نرخ ارز سبب تمایل کشاورزان برای عرضه گوجه فرنگی به متقاضیان عراقی شده است، افزود: در حال حاضر روزانه بیش از ۵۰۰ تن گوجه فرنگی بوته‌ای به کشور عراق صادر می‌شود.

وی با بیان اینکه همه گوجه های گلخانه‌ای تولید شده به کشورهای حوضه خلیج فارس صادر می‌شود، گفت: در حال حاضر قیمت گوجه در بازار داخلی ۷ تا ۱۰ هزار تومان است درحالی که کشاورزان می‌گویند متقاضیان عراقی گوجه را روی زمین ۹ تا ۱۰ هزارتومان می‌خرند.

رئیس اتحادیه بارفروشان با اشاره به برگزاری جلساتی با کشاورزان برای عرضه این محصول به بازار داخلی ادامه داد: ما از کشاورزان خواستیم تا اول بازار داخلی تامین شود و مازاد تولید خود را صادر کنند که البته به دلیل بالا بودن نرخ ارز تمایل آن‌ها برای صادرات بیشتر است.

دارایی نژاد افزود: کشاورزان دلیل صادرات را، هزینه بالای تولید و خرید کود، بذر و سم به نرخ ارز آزاد عنوان کردند ضمن اینکه قیمت‌های داخلی جذابتی برای عرضه محصول به بازار ایجاد نمی‌کند.

وی با بیان اینکه همچنین اخیرا شاهد هستیم که قیمت رب گوجه افزایش چشمگیری داشته است، گفت: کارخانه داران گوجه را در زمان فراوانی و با قیمت ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان خریداری و به رب تبدیل می‌کنند اما چرا قیمت رب الان گران شده، سوالی است که جوال آن برای ما هم مشخص نیست.