به گزارش جهان صنعت نیوز:  از مرکز رسانه قوه قضاییه، قاضی صلواتی ضمن اعلام رسمیت جلسه دادگاه از نماینده دادستان خواست تا ادامه کیفرخواست را قرائت کند.

یزدانی‌فر نماینده دادستان با قرار گرفتن در جایگاه به قرائت ادامه کیفرخواست ۲۵۰ صفحه‌ای پرونده حاضر پرداخت و گفت: در این پرونده گرچه فرایند صدور مجوز ثبت سفارش با محدودیت مواجه شد، اما در همان زمان ثبت سفارش‌هایی صورت گرفته است.

نماینده دادستان با تشریح نحوه انجام ثبت سفارش‌ها بر اساس قانون افزود: واردات خودرو توسط دو گروه نمایندگان رسمی و سنتی در حال انجام بوده تا اینکه در ۱۲ دی ماه ۱۳۹۵ معاون اول رئیس جمهور مصوبه‌ای را ابلاغ می‌کند که واردات خودرو منوط به داشتن نمایندگی است، اما علی رغم این مصوبه، عملا این مصوبه در ۲۳ دی ماه همان سال اجرایی می‌شود و در این مدت بیش از ۳۴ هزار خودرو ثبت سفارش توسط گری مارکت‌ها می‌شود.

وی ادامه داد: تعداد بسیاری از این افراد توانستند خودروهایی که ثبت سفارش کرده بودند را از گمرک ترخیص کنند. سعید نوروزی یکی از افرادی است که ثبت سفارش‌ها را به شکل غیرقانونی انجام داده و فرشته تنگستانی نیز در بوشهر یکی از افرادیست که با نفوذ به سامانه توانست به صورت غیرقانونی ثبت سفارش را انجام دهد که بنا بر اعلام برادر وی از کشور خارج شده است.

یزدانی فر اضافه کرد: نامبردگان در سال‌های ۸۹ و ۹۰ با نفوذ به سامانه توانستند به صورت غیرقانونی ثبت سفارش کنند، اما دستگاه‌های اجرایی علی رغم اطلاع اقدامی انجام نداده و این روند تا سال ۹۶ ادامه داشته است.

نماینده دادستان اظهارداشت: ۲۴ تیر ۱۳۹۶ وزیر صمت دستور توقف ثبت سفارش خودرو را به نمایندگان رسمی ابلاغ کرد.

یزدانی فر خاطرنشان کرد: اداره اطلاعات بندر لنگه در گزارشی در خصوص مدیران گمرک بندر لنگه آورده است که ترخیص ۲۲ دستگاه خودروی لکسوس به دستور سیامک حسین نژاد صورت گرفته است.

نماینده دادستان افزود: مشارالیه عنوان کرد که صاحب کالا با ارائه تعهدنامه کتبی خودروها را ترخیص کرده و به تعهدات خود عمل کرده است؛ اما متهم بدون اخذ اسناد لازم برای ترخیص اقدام به صدور مجوز کرده است.

وی تصریح کرد: از جمله ضوابط مقرر برای ثبت سفارش خودرو توسط اشخاص فاقد نمایندگی، ارائه گواهی تامین خدمات گارانتی با نمایندگی رسمی برند مربوطه است؛ بنابراین با توجه به اینکه نظارت بر این بخشنامه به گمرک واگذار شده این بخشنامه از مقررات گمرکی محسوب می‌شود.

یزدانی فر گفت: با توجه به اینکه احمد گلابیان‌فر بدون عقد قرارداد خدماتی پس از فروش با نمایندگی مربوطه خودرو را وارد قلمرو گمرکی کرده در نتیجه کلیه خودروهایی که به این روش ترخیص شدند مشمول قاچاق می‌شوند.

نماینده دادستان تاکید کرد: ترخیص کالا منوط به ارائه همه اسناد و مجوزات و طی همه تشریفات است. در این پرونده ارائه خدمات پس از فروش با نمایندگی رسمی برای شخص غیر نمایندگی صورت نگرفته؛ بنابراین ترخیص کالاهای مذکور ممکن نبوده است.

یزدانی‌فر اضافه کرد: در این پرونده قرارداد خدمات پس از فروش یکی از مجوزهایی است که باید ضمیمه اظهارنامه شود.

نماینده دادستان گفت: کنترل مجوزات لازم یکی از تشریفات گمرکی است که نظارت بر آن بر عهده گمرک است و یکی از تشریفات گمرکی که باید توسط گمرک صورت گیرد نظارت بر ارائه قرارداد خدمات پس از فروش است.

وی ادامه داد: شرکت معتمد تجارت سهیل گناوه با مدیر عاملی حیدر محبی اقدام به ترخیص شش فقره خودرو عمدتا ناظر به چند دستگاه بی ام و و یک دستگاه تویوتا راو ۴ کرده است و در بازه زمانی خرداد و تیر ماه ۹۶ این ترخیص بدون رعایت تشریفات قانونی صورت گرفته است. بهای کالاهای فوق‌الذکر بیش از ۳۰ میلیارد ریال است.

نماینده دادستان گفت: شرکت معتمد تجارت سهیل گناوه طی اظهارنامه واردات قطعی و شماره ثبت سفارش مندرج در آن اقدام به واردات دو دستگاه لکسوس از گمرک منطقه آزاد حسن‌رود کرده است؛ این در حالی است که خودروهای مذکور قاچاق اعلام شده است. با توجه به عدم تایید ثبت سفارش‌های موصوف موضوع مشمول جرم قاچاق سازمان یافته است.

یزدانی‌فر با اشاره به عدم تایید ثبت سفارش‌های انجام شده توسط محمد آذرمهر در چند مرحله مختلف افزود: با توجه به اینکه ۵۸ دستگاه خودروی موضوع پرونده متعلق به فرد مزبور از گمرک ترخیص شده و ۴۵ دستگاه خودروی دیگر در مرحله ترخیص بوده، اداره کل مقررات صنعت، معدن و تجارت اعلام داشته که ثبت سفارش‌های موصوف مورد تایید نیست.

نماینده دادستان اضافه کرد: همچنین در یک مورد دیگر در خصوص محمد آذرمهر ۹ دستگاه خودرو به ارزش بیش از ۳۱ میلیارد ریال ترخیص شده و ۸۸ دستگاه دیگر نیز در مراحل تشریفات گمرکی باقی مانده و خارج نشده است.

وی با اشاره به اقدامات مجرمانه در ثبت سفارش‌های خودرو توسط شرکت امین جاوید بوشهر و شرکت خدماتی مرزبان بندر گفت: در شکواییه تاریخ یکم مرداد 1397 علیه شرکت مرزبان بندر آمده است که در خصوص دو فقره ثبت سفارش در مورد ورود هفت دستگاه خودروی سواری حسب استعلام به عمل آمده، وزارت صمت اعلام کرده که ثبت سفارش‌ها مورد تایید نیست.

یزدانی‌فر خاطرنشان کرد: اداره مبارزه با قاچاق کالا و ارز از فرماندهی انتظامی استان هرمزگان اعلام داشته که ۱۰ فقره ثبت سفارش در خصوص کالاهای موضوع ۳۲ فقره اظهارنامه گمرکی شامل ۶۰ دستگاه خودرو توسط شرکت خدماتی مرزبان بندر ثبت سفارش شده، اما در بررسی‌های به عمل آمده مشخص شد ثبت سفارش‌های مزبور فاقد اصالت بوده اما با این حال خودروها ترخیص شده است.

نماینده دادستان اضافه کرد: سوابق مربوط به پرونده‌های احاله شده از دادسرای قشم حکایت از این دارد که در خصوص بزه انتسابی محمد دوستدار ماسوله و شرکت خدمات مرزبان بندر بر اساس اسناد پرونده این فرد اقدام به اظهار شش دستگاه خودروی سواری می‌نماید و مراتب جهت بررسی به سازمان توسعه تجارت، سازمان امور مالیاتی و سازمان استاندارد منعکس می‌شود و در ادامه این سه سازمان با درج نظر در سامانه جامع امور گمرکی ترخیص خودروها را بلامانع اعلام می‌کنند و کالاهای فوق در تاریخ 23 مرداد 1396 از گمرک ترخیص می‌شوند.

وی ادامه داد: حسب مکاتبه مرکز مبارزه با جرایم سازمان یافته گمرک مشخص می‌شود که علی رغم تایید بدوی، این ثبت سفارش فاقد اصالت بوده است.

یزدانی‌فر در ادامه گزارش‌های ارائه شده در خصوص شرکت بازرگانی نوید زردپوشان، شرکت بازرگانی کارگزاری ایرانیان و شرکت پرستو ترخیص گستر لیان مبنی بر عدم اصالت ثبت سفارش‌ها برای واردات خودرو را قرائت کرد و گفت: اداره گمرک در خصوص این موارد تقاضای تعقیب کیفری متهمان را کرده است.

نماینده دادستان خاطرنشان کرد: در گزارشی با موضوع وقوع جرم جعل، استفاده از اسناد مجعول و قاچاق سازمان یافته در خصوص علی شجاعی آمده است که دراستعلام به عمل آمده وزارت صمت اعلام داشته که ثبت سفارش‌های انجام شده در خصوص ۱۰ دستگاه خودرو مورد تایید نبوده است.

وی ادامه داد: در مورد شرکت پندار خودروی رایکا با مدیر عاملی مصطفی یمینی شاد آمده است که ثبت سفارش‌های این شرکت شامل ۲۵۷ دستگاه خودرو مورد تایید نبوده و این تعداد خودرو به گمرک وارد شده است.

ادامه دارد…