به گزارش جهان صنعت نیوز: در دنیای امروزی و مدرن، وابستگی به اینترنت موضوع غیرقابل انکاری است؛ به طوری که بخش عمده‌ای از کارهای روزانه ما وابسته به آن است. به خصوص در این روزها به‌دنبال همه‌گیری ویروس کرونا ناچار به دورکاری، برگزاری جلسات آنلاین درسی و کاری یا انجام امور مختلف از طریق اینترنت بوده‌‌ایم.

در کشورهای توسعه‌یافته و پیشرفته روند صعودی افزایش کیفیت و سرعت اینترنت در سال‌های اخیر طوری بوده است که بسیاری از کشورهای درحال توسعه هم ناگزیر با آن همراه شده‌اند. با این اوصاف احتمالا برای اغلب ما جالب است که بدانیم وضعیت اینترنت در کشورهای مختلف جهان چگونه است و کاربرانکشورهای برتر با چه سرعت و کیفیتی به اینترنت دسترسی دارند.

وب سایت «اسپید تست» جدیدترین گزارش از متوسط سرعت اینترنت ثابت و موبایل در سراسر جهان در ماه مارس 2021 را منتشر کرده است. طبق این گزارش در سومین ماه 2021 میلادی متوسط جهانی سرعت اینترنت موبایل 48.40 و متوسط جهانی سرعت اینترنت ثابت 98.67 مگابیت بر ثانیه بوده است.

همچنین طبق گزارش اسپید تست متوسط سرعت اینترنت همراه ایران در ماه مارس 26.38 مگابیت بر ثانیه بوده است. به این ترتیب ایران در رده 83 فهرست رتبه بندی سرعت اینترنت موبایل کشورهای جهان قرار دارد. با توجه به آمار ثبت شده در ماه گذشته میلادی، جایگاه ایران در این فهرست با یک پله صعود همراه بوده است. در ادامه امارات متحده عربی با سرعت ثبت شده 178.52 مگابیت برثانیه مانند ماه گذشته در رده نخست فهرست کشورهایی با بیشترین سرعت اینترنت همراه قرار دارد.  جایگاه کره جنوبی با سرعت 170.52 مگابیت برثانیه نسبت به ماه گذشته  با یک پله صعود در رتبه دوم قرارگرفت و اما در رده سوم قطر با سرعت اینترنت 167.40 مگابیت بر ثانیه قرار دارد، درصورتی که این کشور در فوریه 2021 میلادی در رده دوم قرار داشت.

از سوی دیگر متوسط سرعت اینترنت ثابت کشور نیز 19.13 مگابیت بر ثانیه بوده و ایران در رده 132 فهرست سرعت اینترنت ثابت کشورها قرار دارد. رده ایران در این بخش نیز نسبت به ماه گذشته 2 پله صعود کرده است. در این رتبه بندی کشورهای سنگاپور، تایلند و هنگ‌کنگ جایگاه‌های اول تا سوم را به خود اختصاص دادند.

این درحالی است که کشورهایی که در رده چهارم، پنجم، ششم، هفتم و هشتم این فهرست قرار دارند نسبت به ماه پیش تغییری نکرده‌اند.