به گزارش جهان صنعت نیوز:  تازه ترین گزارش شرکت مدیریت منابع آب ایران نشان از آن دارد که مجموع بارش‌های کشور در ۶حوضه اصلی آبریز شامل دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان، دریاچه ارومیه، فلات مرکزی، مرزی شرق و قره قروم به عدد ۶۸.۳میلیمتر تا هیجده آذرماه رسید.

از گزارش شرکت مدیریت منابع آب ایران بیانگر آن است که میزان بارش‌های پارسال کشور عدد ۶۳.۲ میلیمتر بوده که 8 درصد کمتر از میزان بارش ها در سال جاری است.

با بررسی میزان بارش‌ها در دوره ۷۸ روز و مقایسه آن با دوره یازده ساله اخیر که ۵۹.۱ میلیمتر بارندگی ثبت شده دارد متوجه می شویم بارش های این ۷۸ روز نسبت به دوره ۱۱ساله با رشد ۱۶ درصدی همراه است.

همچنین در یک نگاه کلی به وضعیت بارش های امسال و مقایسه با دوره درازمدت ۵۲ ساله که۴۸.۳ میلیمتر بارندگی داشت رشد۴۱ درصدی نمایان می شود.

وضعیت بارش در حوضه های ۶ گانه نیز روندی متفاوت را نشان می دهد به گونه ای که بارش در سه حوضه آبریز دریای خزر، مرزی شرق و قره قوم رشد منفی دارد.

درعین حال سه حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان، دریاچه ارومیه و فلات مرکزی بارشد مثبت روبرو شده اند.

بالاترین رشد مثبت بارش ها به حوضه آبریز دریاچه ارومیه با بارش ۱۱۴.۹میلیمتری تعلق دارد که در مقایسه با بارش های پارسال این حوضه آبریز که ۵۳.۱ میلیمتر بود رشد ۱۱۶درصدی را نشان می دهد.

رشد خوب بارش در حوضه آبریز دریاچه ارومیه امید به احیای بیشتر این دریاچه را افزایش خواهد داد.

سازمان هواشناسی در ۲۴ ساعت آینده برای استان‌های گیلان، مازندران، گلستان، خراسان‌شمالی، شمال استان‌های آذربایجان‌شرقی، آذربایجان‌غربی و اردبیل، بارش برف و باران پیش‌بینی کرده است.

براین اساس در هفته آینده شاهد افزایش سطح بارش در حوضه های آبریز کشور خواهیم بود.