به گزارش جهان صنعت نیوز:   پرویز فروغی دبیر کانون مرغداران کشور در مصاحبه با رادیو گفت: انجمن طیور ایران در نامه‌ای به رئیس جمهور، خواستار پایان دادن به سیاست ارز ترجیحی و اختصاص دلار 4200 تومانی برای واردات نهاده خوراک دام شد.

فروغی گفت: ارز ترجیحی به نام تولیدکنندگان و سودش به کام دیگران شد دولت با ارز ترجیحی 4200 قیمت مرغ از تولید حدود 17 هزار تومان طلب می کند در صورتیکه مرغداران نهاده های دامی را از بازار آزاد تهیه می کنند و قیمت تمام شده حدود 22 هزار تومان می شود پس حذف آن به سود ماست.

وی افزود: مرغداران کشور پس از گذشت سالها از اختصاص ارز 4200 تومانی برای واردات نهاده خوراک دام و طیور، به این نتیجه رسیده‌اند که این ارز نه تنها هیچ سودی برای تولید نداشته، بلکه موجب ضرر و زیان و هزاران میلیارد تومان فساد و رانت شده که دود آن به چشم تولید کننده و مردم رفته است.

دولت به بهانه اینکه اگر ارز 4200 تومان از واردات حذف شود، قیمت ها افزایش‌های زیادی خواهد داشت، همچنان به تخصیص این ارز یارانه ای ادامه می‌دهد.

وی افزود: اعضای انجمن طیور و شماری از تشکل‌های زیرمجموعه آن، در نامه‌ای به رئیس جمهور خواستار حذف ارز ترجیحی برای واردات نهاده شده و در توصیف نتایج آن نوشته‌اند: «نه تنها باری از دوش تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان برنداشت، بلکه زمینه‌ های انحراف، فساد و سوداگری را در تمام زیربخش‌های خصوصی و دولتی فراهم آورد.»

فروغی با اشاره به اینکه اعضای انجمن طیور ایران معتقدند یارانه را به جای واردات باید به تولیدکننده و مصرف کننده (دهک‌های آسیب پذیر) اختصاص داد تا پرونده قیمت‌گذاری دولتی و دستوری و ارز چندنرخی برای همیشه بسته شود. گفت: در طی دو سال گذشته وجود رانت و فساد در واردات خوراک دام و طیور که سالانه بیش از 4,5 میلیارد دلار از کشورهای دیگر وارد می‌شود، باعث شد نه تنها تولیدکنندگان از برکات این ارز ترجیحی برخوردار نشود، بلکه روز به روز بر آشفتگی بازار نهاده و مرغ هم اضافه شود.

پرویز فروغی دبیر کانون مرغداران کشور در پایان تاکید کرد: به نظر می‌رسد، جرات تولیدکنندگان و ارزیابی آنها از مسئله ارز ترجیحی نسبت به دولت بسیار دقیق تر است و کاری را که دولت سالها جرات و شهامت اجرا را ندارد و یا نمی‌خواهد اجرا کند را خود تولیدکنندگان به صورت شفاف طلب می‌کنند.