به گزارش جهان صنعت نیوز: به تازگی شاهد افزایش 05/0 درصدی هر بشکه نفت برنت دریای شمال بودیم تا طلای سیاه در آخرین معاملات خود ۷۵ دلار و ۱۴ سنت دادوستد شود. نفت خام آمریکا (وست‌تگزاس اینترمدییت) نیز رشد 14/0 درصدی را ثبت کرد تا در هر بشکه ۷۳ دلار و ۷۲ سنت معامله شود. در مقابل اما طلا کاهش 03/1 درصدی را تجربه کرد و هر اونس طلا به قیمت یک هزار و ۸۱۲ دلار و ۳۰ سنت معامله شد. همچنین، مس با کاهش 21/1 درصدی مواجه شد و ۹ هزار و ۷۱۹ دلار قیمت خورد. روی نیز با افزایش قیمت 01/1 درصدی مواجه شد و سه هزار و ۳۰ دلار و ۷۵ سنت دادوستد شد. سرب و آلومینیوم نیز به ترتیب با افزایش 52/0 و 09/0 درصدی، دو هزار و ۳۷۹ دلار سنت و دو هزار و ۵۹۷ دلار و ۷۵ سنت معامله شدند.

عبور تولید زنجیره مس جهان از 8/6 میلیون تن

کاهش قیمت مس در حالی اتفاق افتاده که نگاهی به آمار در چهارماهه نخست ۲۰۲۱ نشان می‌دهد میزان تولید زنجیره مس جهان در این مدت بیش از چهار درصد افزایش یافت و از 8/6 میلیون تن عبور کرد.

براساس تازه‌ترین گزارش گروه مطالعات بین‌المللی مس (ICSG)، معادن مس جهان از ابتدای ماه ژانویه تا پایان آوریل ۲۰۲۱ میلادی، حدود شش میلیون و ۸۱۱ هزار تن ماده معدنی تولید کردند. این رقم در مدت مشابه سال ۲۰۲۰ میلادی، شش میلیون و ۵۳۵ هزار تن بود که حاکی از افزایش 2/4 درصدی تولید است. از این میزان، سه میلیون و ۶۲۱ هزار و ۴۰۰ تن مربوط به قاره «آمریکا»، یک میلیون و ۴۶۵ هزار و ۳۰۰ تن «آسیا»، ۸۱۷ هزار و ۵۰۰ تن «آفریقا»، ۵۹۶ هزار تن «اروپا» و ۳۱۰ هزار و ۷۰۰ تن مربوط به «اقیانوسیه» بوده است.

در همین مدت، ظرفیت معادن مس جهان به هشت میلیون و ۴۴۳ هزار تن رسید که نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۲۰ میلادی (هشت میلیون و ۸۴ هزار تن)، حاکی از افزایش 4/4 درصدی است.

فعالان مس جهانی طی چهارماهه ۲۰۲۱، حدود هشت میلیون و ۱۷۸ هزار تن مس تصفیه شده تولید کردند. این رقم در مدت مشابه سال ۲۰۲۰ میلادی، هفت میلیون و ۸۳۶ هزار تن بود که نشان‌دهنده افزایش حدود 4/4 درصدی است.

ظرفیت تولید کارخانه‌های مس تصفیه شده در جهان طی چهار ماهه ۲۰۲۱، ۹ میلیون و ۹۴۶ هزار تن بود که در مقایسه با رقم مدت مشابه سال ۲۰۲۰ میلادی (۹ میلیون و ۷۵۹ هزار تن)، حدود دو درصد افزایش یافت. این در حالی است که اکنون قیمت جهانی مس بین 9719 تا حدود ۹۷۲۳ دلار در تن در حال تغییر است.

طلا هفته جاری گران‌تر می‌شود

در رابطه با بازار طلا نیز اگرچه شاهد کاهش قیمت این فلز ارزشمند در بازارهای جهانی هستیم اما تحلیلگران بر این باور هستند که این کاهش قیمت ادامه‌دار نخواهد بود.

اظهارات اخیر رییس بانک مرکزی آمریکا باعث تغییر کامل نگرش تحلیلگران وال‌استریت درباره دورنمای کوتاه‌مدت طلا شد و در نظرسنجی هفته جاری کیتکونیوز، حتی یک نفر کاهش قیمت این فلز ارزشمند را پیش‌بینی نکرد.

در شرایطی که طلا در آستانه ثبت بالاترین قیمت شش هفته گذشته قرار داشت، هیچ تحلیلگری در نظرسنجی طلای هفتگی کیتکونیوز به کاهش قیمت رای نداد که خلاف بدبینی اکثریت آنها در نظرسنجی قبلی بود. اظهارات تحلیلگران نشان می‌دهد که معکوس‌شدن نگاه آنها به دلیل تاکید بانک مرکزی آمریکا بر مواضع خود برای ادامه سیاست‌های انبساطی است.

آدریان دی رییس شرکت مدیریت دارایی آدریان دی اظهار کرد: شواهد زیاد و این آگاهی در میان سرمایه‌گذاران وجود دارد که بانک‌های مرکزی بزرگ جهان از جمله بانک مرکزی آمریکا با عجله به تحکیم سیاست پولی خود نخواهند پرداخت و این موضوع برای طلا خیلی مثبت است.

در نظرسنجی هفته جاری کیتکونیوز از تحلیلگران وال‌استریت، ۱۴ نفر شرکت کردند که از میان آنها ۱۱ نفر معادل ۷۹ درصد به افزایش قیمت طلا رای دادند و سه نفر معادل ۲۱ درصد نظری نداشتند.

در این بین، ۸۶۲ نفر در نظرسنجی آنلاین کیتکونیوز از سرمایه‌گذاران خُرد شرکت کردند که از میان آنها ۱۵۵ نفر معادل ۷۰ درصد به افزایش قیمت طلا و ۱۵۵ نفر معادل ۱۸ درصد به کاهش قیمت طلا رای دادند در حالی که ۱۰۱ نفر معادل ۱۲ درصد نظری نداشتند.

سرمایه‌گذاران غیرحرفه‌ای با وجود اینکه طلا برای یافتن نیروی صعودی در فضای کاهش بازده واقعی اوراق قرضه تقلا کرده است، همچنان به افزایش قیمت این فلز ارزشمند خوش‌بین بوده‌اند. در حالی که هفته گذشته ۶۰ درصد از تحلیلگران وال‌استریت کاهش قیمت طلا را پیش‌بینی کرده بودند.

بهای هر اونس طلا در معاملات روز جمعه بازار آمریکا ۱۸ دلار و ۶۰ سنت معادل یک درصد کاهش یافت و در ۱۸۱۷ دلار و ۲۰ سنت بسته شد. طبق آمار بازار داوجونز، قیمت طلا برای کل هفته حدود 9/0 درصد رشد نشان داد و 6/2 درصد هم رشد ماهانه در جولای داشت.

اظهارات اخیر جروم پاول رییس بانک مرکزی آمریکا نه‌تنها کمک کرد که قیمت طلا بالاتر برود بلکه باعث شد دلار آمریکا تحت فشار کاهشی قرار گیرد و این ارز بدترین عملکرد هفتگی از ماه می را پیدا کرد.

تحلیلگران می‌گویند دلار ضعیف‌تر در معاملات هفته جاری از قیمت طلا پشتیبانی خواهد کرد.

فضای خوش‌بینانه

کالین سیژینسکی استراتژیست ارشد بازار در شرکت مدیریت دارایی SIA اظهار کرد: تصور می‌کنم که دلار آمریکا ممکن است در کوتاه‌مدت به روند نزولی ادامه دهد و سپس در آگوست بهبود پیدا کند.

آدام بوتون، استراتژیست ارشد ارزی در فارکس‌لایو به کیتکونیوز گفت: انتظار دارد دلار ضعیف‌تر از قیمت طلا در هفته جاری پشتیبانی کند. دلار آمریکا با ضعیف شدن تورم و رویکرد صبورانه بانک مرکزی آمریکا، همچنان تحت فشار نزولی خواهد ماند. اروپا هم در وضعیت بهتر از حد انتظاری از همه‌گیری کووید ۱۹ خارج شده است.

دیوید میدن تحلیلگر بازار شرکت اکوئیتی‌کپیتال گفت: انتظار دارد قیمت طلا همچنان به سیر صعودی ادامه دهد زیرا دلار آمریکا روند یکنواختی پیدا کرده است. آمار اقتصادی روز پنجشنبه که نشان داد تولید ناخالص داخلی آمریکا در سه ماهه دوم 5/6 درصد رشد کرده است هم می‌تواند رشد قیمت دلار در کوتاه‌مدت را محدود کند. وی در ادامه افزود: رشد تولید ناخالص داخلی آمریکا در سه ماهه دوم بسیار ضعیف‌تر از حد مطلوب بود و اقتصاددانان نرخ رشد 5/8 درصد را برای مدت مذکور پیش‌بینی کرده بودند. این آمار غافلگیرکننده بود و تصور می‌کنم بانک مرکزی آمریکا ناچار باشد برنامه خود برای تحکیم سیاست پولی را متوقف کند. با دلار ضعیف‌تر احتمال صعود طلا به ۱۹۰۰ دلار وجود دارد.

اگرچه فضا در بازار طلا خوش‌بینانه است اما بعضی از تحلیلگران هشدار دادند که این فلز ارزشمند همچنان با مقاومت قابل‌توجهی برای صعود روبه‌رو است. دارین نیوسام رییس شرکت دارین نیوسام آنالیتیکس اظهار کرد: طلا با وجود بهبود اخیر قیمت، همچنان در بازه معاملاتی گسترده‌ای گیر افتاده است و در سطح ۱۸۳۹ دلار با مقاومت روبه‌رو بوده و در سطح ۱۷۹۳ دلار از حمایت برخوردار است.