به گزارش جهان صنعت نیوز:  حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت با اشاره به طرحهای مهم و سرنوشت ساز دولت برای آبادانی و امنیت شرق کشور گفت: یکی از اهداف مهم دولت یازدهم و دوازدهم توسعه استان‌های محروم به ویژه سیستان و بلوچستان بود. در این زمینه یکی از طرح‌هایی که برای این استان طرحی شد رساندن گاز به این استان بود  استانی که از نعمت گاز محروم بود. وقتی مشعل گاز در دولت یازدهم در زاهدان روشن شد یک روز تاریخی برای سیستان و بلوچستان بود.  

وی ادامه داد: با اقداماتی که در دولت یازدهم و دوازدهم در بندر چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی کشور انجام شد، ظرفیت این بندر از ۲.۵ میلیون تن به ۸.۵ میلیون تن رسید که این تحول بزرگ نه تنها برای سیستان و بلوچستان و ایران بلکه برای خط ترانزیتی جنوب و شمال بود که در افتتاح آن مقامات مسوول از شرکت‌های مختلف از کشورهای مختلف در این منطقه شرکت کردند.

روحانی احداث راه آهن چابهار و اتصال آن به راه آهن سراسری کشور و ایجاد خط راه آهن ۷۳۰ کیلومتری از چابهار تا زاهدان را از دیگر اقدامات مهم دولت در راستای توسعه شرق کشور عنوان کرد و گفت: این کار در طول این چند سال انجام شده است و بیش از ۲ هزار میلیارد تومان برای این راه آهن هزینه شده است.

رییس جمهوری اضافه کرد: روز گذشته برای اولین بار ریل گذاری در این راه آهن از زاهدان شروع شد و در ماه‌های آینده از سمت چابهار هم شروع خواهد شد. امیدواریم تا پایان امسال وزارت راه طبق قولی که داده است این راه آهن را از جنوب به ایرانشهر و از زاهدان به خاش برساند و مابقی تا پایان دولت دوازدهم به اتمام برسد.

راه آهن جنوب – شمال طرح ملی و بین المللی است

روحانی افزود: اجرای این طرح یکی از برنامه‌های مهم در دولت یازدهم و دوازدهم بود، این طرح بحث استانی نیست و  بلکه ملی و بالاتر موضوع بین المللی است، که خط راه آهن از اقیانوس هند در چابهار شروع می‌شود و به همه خطوط راه آهن در منطقه آسیای مرکزی، قفقاز، چین و روسیه و اروپا متصل می‌شود.  

رییس جمهوری همچنین به اجرای طرح آبیاری مدرن در استان سیستان و بلوچستان اشاره کرد و گفت: در این استان نیز ۴۶ هزار هکتار زمین کشاورزی به آبیاری مدرن مجهز شد که بخشی از آن افتتاح شده است و بخشی دیگر هم تا پایان سال ۹۹ افتتاح می‌شود.  

وی اجرای این طرح را به مردم استان سیستان و بلوچستان تبریک گفت و از وحدت و هماهنگی و اتحاد میان اقوام و شیعه و سنی در استان سیستان و بلوچستان و ایجاد امنیت بسیار خوب در سال‌های اخیر که در قدم اول توسط مردم و همه اقوام و همه طوایف و نیروهای مسح ایجاد شد ابراز خرسندی کرد.

یک میلیون هکتار برای تولید مسکن واگذار می‌شود

روحانی با اشاره به تصمیمات اخیر دولت درباره مسکن، بورس و ارز گفت: نسبت به مسکن به عنوان رییس جمهوری اعتراف می کنم یک عقب ماندگی در دولت یازدهم داشتیم به دلیل این که برخی از طرح‌های مسکن متاسفانه اجرایی و عملیاتی نشد البته طرح‌هایی در زمینه هوایی، جاده ای، ریلی و بنادر به خوبی اجرایی و عملیاتی شد.

رییس جمهوری خاطرنشان کرد: در موضوع مسکن به دلیل اینکه گرفتار مسکن‌های ناتمام و بدون خدمات به جایی برسانیم به طور طبیعی دچار یک عقب ماندگی شدیم که در دولت دوازدهم باید با تلاش فراوان این عقب ماندگی را جبران کنیم.

روحانی گفت: اولین اقدام مهم که در هفته‌های اخیر انجام گرفت اینکه ۲۵۰ هزار هکتار زمین اطراف شهرها و روستاها به وزارت راه و شهرسازی تخصیص داده شد که باید از همکاری خوب وزارت جهاد کشاورزی در این زمینه تشکر کنم. این رقم اولیه است که به زودی به یک میلیون هکتار می‌رسد.

رییس جمهوری گفت: آنچه مورد نیاز برای مسکن مردم است تامین زمین مورد نیاز است که باید این زمین‌ها در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار داده شود تا بتواند هم شهرک‌ها را طراحی کند، هم بخشهای مسکونی و بافت فرسوده را ترمیم کند، هم در روستاها فعال شود و هم مسکن نیازمندان را تامین کند.

مسکن اولی‌ها و مستاجران در اولویت تامین مسکن هستند

روحانی با اشاره به مصوبه هفته اخیر دولت گفت: اولویت نخست دولت تامین مسکن افرادی است که به عنوان «مسکن یکم» پول در بانک سپرده‌گذاری کرده‌اند که تعداد آنها بیش از حدود ۳۰۰ هزار نفر است. اولویت دوم مستاجران هستند که شرایط اقتصادی سختی را می‌گذرانند و متقاضی مسکن هستند؛ که باید مسکن آنها تامین شود.

وی با اشاره به راه اندازی و باز شده سامانه توسط وزارت مسکن افزود: در این سامانه متقاضیان مسکن ثبت نامه کرده و غربال‌گری هم صورت گرفته است؛ آنهایی که دارای مسکن بوده‌اند و یا زمین برای مسکن دریافت کرده‌اند در این غربال‌گری حذف شده‌اند و اکنون مشخص شده که چه افرادی متقاضی چه کسانی نیازمند و کدام افراد در اولویت مسکن هستند.

۳۰ درصد سهام عدالت عید غدیر آزاد می‌شود

رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنانش گفت: با اقداماتی که وزرای محترم انجام خواهند داد ما انشاالله شاهد استحکام بورس خواهیم بود. سهام عدالت هم که در شرایط فعلی کمک خوبی برای مردم بود ۳۰ درصد این سهام قبلا آزاد شده ۳۰ درصد برای عید غدیر آزاد خواهد شد و ۳۰ درصد هم برای ۲۲ بهمن آزاد می‌شود. البته به هر ترتیبی که مردم مدیریت مستقیم کنند یا بخواهند بفروشند یا در شرکت‌های استانی حضور پیدا کند.