به گزارش جهان صنعت نیوز:  به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل بورس کالای ایران، حامد سلطانی‌نژاد مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران با اشاره به امضای تفاهم‌نامه بین بورس کالا و شستا در سال گذشته اظهار داشت: همکاری در توسعه معاملات کالا و اوراق بهادار مبتنی بر کالا از سوی شستا و شرکت‌های زیرمجموعه آن در بورس کالای ایران موضوع اصلی این تفاهمنامه به‌شمار می‌رفت که از همان روزهاى ابتدایى امضاى تفاهمنامه، شاهد همکارى مطلوب و جدیت بالاى شستا براى عرضه محصولات جدید و پذیرش شرکت‌هاى زیرمجموعه آن در بورس کالا بودیم.

سلطانی‌نژاد گفت: تفاهمنامه بورس کالا و شستا بر پایه سه محور اصلى امضا شد که محور اول و دوم به عرضه محصولات و عرضه املاک شرکت‌های تابعه شستا با هدف افزایش شفافیت اختصاص داشت و محور سوم نیز تسهیل ضمانت‌های شرکت‌های عرضه‌کننده شستا در بورس کالای ایران بود که تاکنون اقدامات مناسبى در جهت عملیاتى شدن هر سه محور تفاهمنامه انجام شده و در حال پیاده‌سازى است.

مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران با تقدیر از مجموعه شستا به‌دلیل عزم جدى و همکاری مناسبى که با بورس کالا داشته است گفت: هم‌اکنون کنار پذیرش شرکت‌ها و کالاهای جدید، موضوع عرضه املاک شرکت‌های شستا در حال پیگیری است تا گامی مهم در جهت افزایش شفافیت اقتصادی برداشته شود.

اثرگذاری شستا در ثبت رکوردهای جدید معاملاتی
سلطانی‌نژاد با بیان اینکه اقدامات اخیر شستا، جهشی در معاملات بورس کالا ایجاد کرده است، گفت: روز گذشته نیز شرکت‌های سیمانی تابعه شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی اقدام به عرضه محصولاتشان در بورس کالا کردند تا اثرات تفاهمنامه مذکور به‌طور مستقیم در اقتصاد کشور نمایان شود.

مدیرعامل بورس کالای ایران در ادامه راجع به اثرگذاری رشد عرضه محصولات شستا در ثبت رکوردهای جدید معاملاتی بورس کالا در سال جاری گفت: ارزش معاملات بورس کالا طی اردیبهشت ماه سال جاری از 406 هزار میلیارد ریال در بازار فیزیکی فراتر رفت که این رقم در تاریخ معاملات بورس کالا بی‌سابقه بوده است.

سلطانی‌نژاد افزود: در این میان ارزش معاملات محصولات زیرگروه‌های شستا تا پایان اردیبهشت به حدود 20 هزار میلیارد ریال رسید که رشد بیش از 100درصدی در حجم و 490درصدی در ارزش معاملات این گروه را نشان می‌دهد. نکته حایز اهمیت در این حوزه، افزایش سهم بازار فرعی از سه درصد به هشت درصد ارزش کل معاملات بورس کالا تا پایان اردیبهشت ماه است که عمده این جهش به‌دلیل پذیرش و عرضه محصولات شرکت‌های شستا در بازار فرعی رقم خورده است.

وی با اعلام اینکه همکاری نزدیک میان بورس کالا و شستا تداوم دارد، تصریح کرد: پس از پذیرش‌ها و معاملات موفق شرکت‌های تابعه شستا در هفته‌های اخیر، فعالیت‌های این مجموعه با بورس کالا گسترده‌تر شده و به‌دنبال آن تصمیمات لازم برای عرضه سیمان و باقی محصولات به بورس کالا اتخاذ شده و در حال اجرا است.

مدیرعامل بورس کالای ایران ابراز کرد: عزم جدی شستا برای حداکثرسازی شفافیت در شرکت‌های تابعه خود، آغاز یک روند و اقدام مثبت در اقتصاد کشورمان است که امیدوارم سایر شرکت‌های دولتی و عمومی نیز به‌منظور بهبود فضای کسب و کار و شفافیت، عرضه محصولاتشان در بورس کالا را در دستورکار قرار دهند.

سلطانی‌نژاد در پایان گفت: بررسی عرضه محصولات مختلف طی سال‌های گذشته در بورس کالا بیانگر رشد تولید در این بخش‌هاست به‌گونه‌ای که با ایجاد یک روند شفاف اقتصادی و جذاب برای شرکت‌ها به‌همراه واقعی‌سازی قیمت‌ها، شاهد رشد سرمایه‌گذاری‌ها در تولید و اجرای طرح‌های توسعه‌ای در بخش‌های مختلف بوده‌ایم که این موضوع قدرت بالای توجه به نظام بازار برای تولید را نشان می‌دهد.