به گزارش جهان صنعت نیوز:  “محمد ساتکین” افزود: توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور تاکنون با جذب بیش از ۱۳۶ هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، سبب تولید بیش از ۵ هزار و ۴۷۰ میلیون کیلووات‌ساعت برق شده است.

رییس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر اضافه کرد: از این میزان، سهم برق تولیدی متعلق به نیروگاه‌های خورشیدی و بادی به ترتیب ۴۸ و ۳۶ درصد و مابقی مربوط به نیروگاه‌های تولید برق از پسماند و برق‌آبی کوچک بوده است.

وی ادامه داد: با حمایت‌های دولت دوازدهم و با هدف ارتقای توان تولید داخلی، در حال حاضر تعداد ۱۶۰ شرکت خصوصی تولیدکننده تجهیزات نیروگاه‌های تجدیدپذیر و پاک در کشور ایجاد و در حال فعالیت است.

رییس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق(ساتبا) خاطرنشان کرد: نتیجه سیاست‌های تشویقی و حمایتی احداث حدود ۸۳۹ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر توسط بخش خصوصی بوده که تاکنون به بهره‌برداری رسیده و در حال حاضر تعداد ۵۴ شرکت با ظرفیت حدود ۲۳۰ مگاوات در حال احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر اعم از خورشیدی، بادی و برق‌آبی هستند.

وی ادامه داد: این نیروگاه‌ها که تقریبا در همه استان‌های کشور قرار دارند، همگی با مشارکت مردمی و بخش غیردولتی از طریق فرآیند قرارداد خرید تضمینی برق در دست ساخت بوده و بر اساس پیگیری‌های حاصل‌شده، پیش بینی می‌شود تا پایان سال جاری تعداد ۲۸ نیروگاه تجدیدپذیر دیگر نیز به بهره‌برداری برسد.

ساتکین با بیان اینکه در توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر و پاک، با وجود مشکلات موجود در سرمایه‌گذاری و احداث این نیروگاه‌ها، همچنان نیروگاه‌های خورشیدی خانگی و انشعابی (کیلوواتی) مورد استقبال سرمایه‌گذاران بخش خصوصی بوده است، گفت: توسعه و ترویج بکارگیری انرژی‌های تجدیدپذیر بسیار حایز اهمیت بوده به‌طوری که در ۲ ماه اخیر ۲۵۰ واحد نیروگاهی با مجموع ظرفیت ۳.۵ مگاوات راه‌اندازی شده و منجر به نصب بیش از ۴ هزار و ۵۰۰ واحد نیروگاه خورشیدی انشعابی با ظرفیت تجمعی بیش از ۵۳ مگاوات از ابتدای اجرای طرح توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر در سراسر کشور شده است.

وی با اشاره به برنامه‌ریزی افزایش سهم ظرفیت انرژی‌های تجدیدپذیر برای رسیدن به ظرفیت یک هزار مگاوات تا پایان دولت دوازدهم اظهار کرد: سازمان ساتبا برای رسیدن به این هدف، فعالیت‌های مختلفی را از جمله نظارت و کنترل پروژه نیروگاه‌های در حال احداث، انجام فرآیند صدور پروانه و انعقاد قرارداد خرید تضمینی برق شامل مبادله تعداد ۳۶ قرارداد با ظرفیت ۴۳۸ مگاوات و صدور مجوز احداث برای تعداد ۱۵۹ نیروگاه با ظرفیت یک هزار ۳۶۸ مگاوات تا پایان آبان‌ماه سال جاری برنامه‌ریزی و پیگیری کرده است.

معاون وزیر نیروادامه داد: برگزاری مناقص جهت تعیین تعرفه نیروگاه‌های تجدیدپذیر بالای ۱۰ مگاوات، ارزیابی و بررسی پتانسیل منابع تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی در کشور، برنامه‌ریزی به منظور برگزاری دو مناقصه بین‌المللی با ظرفیت مجموع ۱۵۰ مگاوات و همچنین تدوین استانداردهای حوزه بهره‌وری و تجدیدپذیر از دیگر فعالیت‌های انجام شده برای رسیدن به اهداف است.

وی بهره‌برداری از ۱۳ نیروگاه تجدیدپذیر در کشور را از پروژه‌های اجراشده توسط ساتبا در راستای تحقق اهداف ساخت و سازها در پویش #هرهفته_الف_ب_ایران دانست و گفت: از ابتدای سال‌جاری تاکنون ۱۳‌ نیروگاه‌ تجدیدپذیر در قالب پویش #هرهفته_الف_ب_ایران در کشور با مجموع ظرفیت‌ ۶۴ مگاوات در سراسر کشور با سرمایه‌گذاری ۵ هزار و ۵۹۶ میلیارد ریال توسط بخش خصوصی احداث شده و به بهره‌برداری رسیده است.

ساتکین افزود: این طرح‌ها در دوره ساخت و بهره‌برداری برای ۱۵۵ نفر اشتغال مستقیم و همچنین برای ۵۴۳ نفر اشتغال غیرمستقیم ایجاد کرده که علاوه‌ بر این، چون نیروگاه‌های مذکور بیشترین تولید برق را در ماه‌های گرم سال دارند با تزریق برق به شبکه سراسری کشور به جبران پیک سراسری شبکه کمک کرده‌اند.

وی با اشاره به تدوین سیاست‌های جدید توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق، توسط شورای راهبری و سیاستگذاری انرژی‌های تجدیدپذیر یادآور شد: عمده اقدام های انجام شده در این زمینه شامل بررسی روند تعریف منابع مالی جدید با دیدگاه تحقق سازوکارهای ابلاغی به سازمان، استخراج بندهای قانونی و تکلیفی در اسناد بالادستی در خصوص طرح‌های بهره وری (از مجموعه قوانین اصلاح الگوی مصرف انرژی، برنامه ششم توسعه)، انجام مطالعه تعرفه‌شناسی، برآوردهای اقتصادی و تعیین تعرفه‌های جدید خرید تضمینی برق تجدیدپذیر و آماده‌سازی اسناد اولیه مناقصه بین‌المللی خورشیدی و بادی است.

صرفه‌جویی در مصرف سوخت فسیلی، کاهش گازهای گلخانه‌ای دی‌اکسیدکربن و انواع آلاینده‌های محلی و کاهش مصرف آب از دیگر مزایای احداث این نیروگاه‌هاست که به تحقق اهداف توسعه پایدار کمک می‌کند.