به گزارش جهان صنعت نیوز:   علیرضا رئیسی روز چهارشنبه در سی و پنجمین اجلاس سراسری مدیران و روسای آموزش و پرورش در اردوگاه فرهنگی تربیتی شهید باهنر تهران افزود:  فکر اینکه با مجازی شدن مدارس، معلمان راحت شدند، اشتباه است چراکه کار معلمی در دوران کرونا بیشتر شد و همچنین تعداد معلمان آموزش دیده زیاد شدند.  

وی افزود: شبکه شاد به عنوان یک زیرساخت موثر یک اقدام افتخارآمیز آموزش و پرورش است که در این دوره ماندگار شد، شاد یک سرمایه برای آینده است.  

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره مدرسه از دیدگاه سلامت ادامه داد: هیچ نوع آموزشی جای معلم را نمی‌گیرد، ممکن است آموزش مجازی باشد اما پرورش مجازی نمی‌شود. پرورش بسیار مهم است که باید درون مدرسه دنبال شود. درسطح دنیا نیز سازمان‌های بین المللی در دوران کرونا از تعطیلی مدارس ابراز نگرانی کردند به طوری که گفتند برای بازگشایی مدارس فارغ از واکسیناسیون برنامه ریزی کنید.  

رئیسی خاطرنشان کرد: میزان ترک تحصیل در دنیا زیاد شده و تعداد کودکان کارافزایش یافته است. فضای مدرسه و دسترسی به زیرساخت الکترونیک بسیار برای مناطق محروم مهم است.  

وی افزود: در این دوران الگوی خواب، تحرک بچه‌ها و الگوی تغذیه دچار تغییر شده است.  

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با تاکید براینکه بازگشایی حضوری مدارس از دانشگاه ها مهم تر است، گفت: برای بازگشایی حضوری و ایمن مدارس باید بسته ای طراحی شود نیاز است علاوه بر واکسیناسیون، معلم، خانواده، مدرسه و خانواده ایفای نقش موثر داشته باشند.  

وی همچنین تاکید کرد: تهویه کلاس باید مناسب باشد، تجمع نباشد و از ترددها جلوگیری شود.  

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: مطالعات نشان داده که انتقال ویروس کرونا از کودکان به بزرگسالان و بر عکس بیشتر از انتقال کودک به کودک است.

رئیسی گفت: تنها یک درصد کودکان دارای بیماری های زمینه‌ای در میان کودکان علائم دارند چراکه انباشت ویروس در اطفال پایین است و بدن آنها مرتب در حال ساخت آنتی بادی است.

 وی خاطر نشان کرد: کودکان مداوم واکسن  می‌زنند، بدن آنها مقاومت پیدا می کند، بنابراین علایم و انتقال در کودکان پایین است.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه ایمنی دانش آموزان نسبت به بزرگسالان بیشتر است، عنوان کرد: معلمان در مدارس بیشتر معرض خطر هستند، ممکن است دانش آموزان بی علائم اما مبتلا  باشند و این بیماری را منتقل کنند.

رئیسی ادامه داد: برای بازگشایی مدارس موارد ایمنی تامین شود وخانواده ها باید با مراقبان  بهداشت مدارس در ارتباط باشند که وضعیت سلامت دانش آموزان و خانواده بررسی شود.

وی یادآورشد: معلمان برای واکسیناسیون از انواع سبد واکسیناسیون در کشور  می توانند استفاده کنند و اجبار برای استفاده از واکسن خاصی نیست.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: تاییدیه اسامی معلمان از سوی آموزش و پرورش به وزارت بهداشت می رسد، همچنین رانندگان سرویس و سرایدار و سایر کادر مدرسه هم با تاییدیه وزارت بهداشت می توانند واکسینه شوند.

رئیسی ادامه داد: قرار بر این است که در مراکز تجمیعی وزارت بهداشت برای حفظ جایگاه معلم به دلیل شلوغی این مراکز واکسیناسیون صورت نگیرد و  در مراکز استان ها در سالن های بزرگ آموزش و پرورش این امر میسر شود.

وی تاکید کرد: دز دوم واکسیناسیون  هم حدود ۴ هفته بعد تزریق می شود که دو هفته مانده  به مهر امیدواریم دز دوم تمام شود.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره وضعیت واکسیناسیون در کشور گفت: در این مدت وضعیت واردات واکسن خوب است و تاکنون بالای ۴۰۰ هزار دز در روز تزریق شده است. براساس پیش بینی‌ها تاکنون حدود ۱۵.۸ میلیون دز واکسن در سطح کشور توزیع کردیم و تا پایان مرداد ۷ میلیون دز واکسن دیگر به این وزارتخانه تحویل داده می شود.

رئیسی یادآور شد: بیش از ۷۰ درصد از تعداد حدود ۸ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر بالای ۶۰ سال واکسینه شدند و من تقاضا دارم افراد بالای ۶۰ سال برای واکسن به مراکز مورد نظر مراجعه کنند.