به گزارش جهان صنعت نیوز:  امروز در مراسم ویدیو کنفرانسی و هم‌زمان با عید غدیر خم، ۱۰۱۰۰ میلیارد تومان طرح آزادراهی و ریلی در دولت تدبیر و امید با فرمان حسن روحانی، رئیس جمهور افتتاح شد.

«محمد اسلامی» وزیر راه و شهرسازی در مراسم افتتاح این طرح گفت: در هشت سال گذشته شبکه ریلی کشور از ۱۰ هزار و ۴۰۰ کیلومتر خطوط فعال ریلی کشور در این روزهای پایانی و حداکثر پایان سال از ۱۴ هزار کیلومتر عبور خواهد کرد. تا قبل این افتتاح یک هزار و ۵۲۰ کیلومتر، خط ریلی افتتاح شده که مهم‌ترین آن بهره‌مندی پنج استان از خطوط ریلی بوده است.

وی افزود: اکنون ۲ خط ریلی بین‌المللی از ایستگاه گرگان به اینچه برون و ایستگاه خاف به هرات افغانستان نیز مورد بهره‌برداری قرار گرفته است. نکته مهم این است که هشت پروژه دیگر ریلی نیز سه استان کردستان، اردبیل و چهار محال و بختیاری به یکدیگر متصل می‌کند و پیشرفت قابل ملاحظه‌ای که رخ داده، در ماه‌های آینده افتتاح خواهند شد.

وی اظهار داشت: حجم پروژه‌های در دست اجرا و مطالعه وزارت راه درست به اندازه میزان پروژه‌هایی است که از ابتدای سال ۹۲ داشتیم، حدود 10 هزار کیلومتر در دست مطالعه و اجرا وجود دارد که امروز 600 کیلومتر از یک هزار و ۳۰۰ کیلومتر خط ریلی که تقریبا بالای ۸۰ درصد پیشرفت داشته را افتتاح خواهیم کرد.

وی با بیان این‌که قرارگاه خاتم در پیشبرد پروژه‌های وزارت راه نقش کلیدی ایفا کرده است، تاکید کرد: پروژه‌های مهم امروز ما   امروز قرارگاه خاتم نقش مهمی ایفا کرده است. امروز بهره‌برداری از خط راه‌آهن یزد-اقلید انجام می‌شود که 271 کیلومتر است و باعث می‌شود مسافتی که برای رسیدن به جنوب شرق کشور طی می‌شود، حدود ۴ ساعت کمتر پیمایش داشه باشد و در زمان و انرژی صرفه‌جویی شود.

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: حجم باری که به واسطه این خط در هفته جابه‌جا می‌شود به ۷.۵ میلیون تن خواهد رسید. استان فارس با اتصال به این خط می‌توانند از این ظرفیت بهره‌مند شوند. امروز با فرمان رییس جمهوری قطار مسافربری که خانواده شهدا را به مشهد اعزام می‌کند از دو سمت حرکت خواهد کرد.

اسلامی تاکید کرد: پروژه مهم دیگر پروژه راهبردری خط جدید استان آذربایجان شرقی – تبریز است که سال گذشته میانه – بستان‌آباد به صورت حضوری توسط رئیس جمهور افتتاح شد.