به گزارش جهان صنعت نیوز:   قائم مقام ایمیدرو با تاکید بر افزایش تولید توسط شرکت چادرملو طی امسال، گفت: فرآیند افزایش سرمایه این شرکت از 55.500 میلیارد ریال(سال 98) به 67.000 میلیارد ریال در سال جاری اجرایی می شود.

عباس نعیمی در “جلسه کنترل مدیریت شرکت چادرملو” که با حضور مدیرعامل و اعضای هیات مدیره این مجموعه در محل ایمیدرو برگزار شد، افزود: چادرملو افزایش سرمایه سال 98 را از 44 هزار میلیارد ریال به 55.500 میلیارد ریال عملیاتی کرد.

وی گفت: افزایش سرمایه این شرکت تا 11500 میلیارد ریال امسال اجرایی خواهد شد.

عضو هیات عامل ایمیدرو با تاکید بر تقویت حوزه بومی سازی در شرکت های معدن و صنایع معدنی، عنوان کرد: سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت بر بومی سازی یک میلیارد دلاری بخش معدن و صنایع معدنی تاکید دارند و به طور حتم این ظرفیت برای تحقق این مهم در این بخش وجود دارد.

نعیمی افزود: ساخت داخل، رویکردی است که در این حوزه به عنوان یک اولویت در وزارت صنعت، معدن وتجارت و ایمیدرو مورد توجه است.

بهره برداری از 5 طرح توسعه ای تا سال 1403

در ادامه این جلسه مدیرعامل شرکت چادرملو طی سخنانی با اشاره به طرح های توسعه این مجموعه معدنی، گفت: طرح اکتشاف مقدماتی، تفصیلی، آماده سازی و دستیابی به توده معدنی در آنومالی D19 و طرح احداث کارخانه گندله سازی شماره 2 با ظرفیت تولید سالیانه 5 میلیون تن و طرح های احداث کارخانه کنسانتره از طرح های توسعه ای این شرکت به شمار می رود.

ناصر تقی زاده با بیان اینکه طرح های توسعه چادرملو تا سال 1403 به بهره برداری خواهند رسید، افزود: همچنین طرح احداث کارخانه تولید فروآلیاژها (فرومنگنز پرکربن و فرو سیلیکومنگنز) با ظرفیت تولید 50 هزارتن و گندله به ظرفیت 4 میلیون تن با تأسیس شرکت جدید با مشارکین نیز هدفگذاری شده است.

وی طرح احداث یک واحد نیروگاه خورشیدی در مجتمع صنعتی و معدنی چادرملو را از دیگر طرح های مهم این مجموعه و خواند و در اینباره گفت: احداث یک واحد نیروگاه خورشیدی به ظرفیت 10 مگاوات در جوار نیروگاه 500 مگاواتی در مجتمع صنعتی چادرملو امسال افتتاح خواهد شد.

مدیرعامل شرکت چادرملو گفت: هزینه سرمایه گذاری در طرح فوق حدودا به میزان 7 میلیون یورو خواهد بود. سهم ساخت داخل تجهیزات طرح یاد شده، با توجه به بومی سازی به عمل آمده 40 درصد است.

تقی زاده ادامه داد: توسعه نیروگاه مذکور به میزان 100 مگاوات، به صورت مستقل و یا مشارکت با سایر شرکتها پیش بینی شده است.
عملکرد تولید سال 98

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به عملکرد این شرکت در حوزه تولید طی سال 98، گفت: سال گذشته، استخراجِ سنگ باطله 52 میلیون و 588 هزار تن و سنگ آهن استخراج شده، معادل 14 میلیون و 444 هزار تن بوده است.

تقی زاده افزود: طی این مدت، 9 میلیون و 662 هزار تن کنسانتره سنگ آهـن تـولید شده و این عملکرد به میزان 29 درصد فراتر از ظرفیت اسمی کارخانه ها است.

مدیرعامل شرکت چادرملو اعلام کرد: سال گذشته، شرکت توانسته است 500 هزار انواع سنگ آهن دانه بندی تولید کند. تـولید گنـدله نیز طی این مدت، به میزان 3 میلیون و 622 هزار تن محقق گردیده است.

وی افزود: در سال98، به میزان 1 میلیون و 586 هزار تن آهن اسفنجی تولید شده است. تولید سال 1398 ، فراتر از ظرفیت اسمی کارخانه محقق شده است. همچنین تولید شمش فولاد در سالِ 1398، به میزان یک میلیون و 21 هزار تن ، محقق شده است.

بومی سازی

تقی زاده اظهار داشت: چادرملو در سال 98، بیش از 26.500 قطعه را بومی سازی کرده است.