به گزارش جهان صنعت نیوز: به این ‌ترتیب روز گذشته بیش از 200 میلیارد تومان پول حقیقی از بازار خارج شد. روند رو به رشد بازار سهام در حالی آغاز شده که نرخ دلار طی روزهای اخیر افزایش را تجربه کرده است. در همین حال گزارش‌های بانک مرکزی نشان می‌دهد که نرخ سود بین بانکی با ثبت عدد 24/19 درصد، ‌به کمترین میزان خود طی هشت ماه گذشته رسیده است. اگر چه نرخ بهره بین بانکی همچنان برای فعالیت‌های بازار سرمایه ریسک به همراه دارد اما ناظران بازار سرمایه از تحولات رخ داده در این دو متغیر مهم، به عنوان سیگنالی برای رشد بازار یاد می‌کنند. از سوی دیگر اما گفته می‌شود تا زمان انتخابات ریاست‌جمهوری و تعیین تکلیف مذاکرات وین،‌ بازار سرمایه همچنان با ابهامات زیادی روبه‌روست و بر همین اساس از نوسان مصون نخواهد بود.

شاخص کل بورس در روز گذشته رشد 17 هزار و 356 واحدی را تجربه کرد و به سطح یک میلیون 156 هزار و 891 واحد رسید. همزمان با رشد 52/1 درصدی شاخص کل اما شاخص هم وزن مسیر نزولی را پیمود و با 99 واحد افت معادل 03/0 درصد عقب نشست. در همین حال شاخص‌های آزاد شناور، ‌بازار اول و بازار دوم به ترتیب معادل 19/1، ‌91/1 و 04/1 درصد بالا رفتند. در این روز نمادهای فولاد، ‌فملی، ‌شستا،‌ کگل، ‌فارس، ‌تاپیکو و شپنا بیشترین تاثیر مثبت را در شاخص کل داشتند. در همین حال نمادهای غزر، ‌خودرو،‌ فملی، فولاد، خساپا، ثبهساز و برکت پرتراکنش‌ترین نمادهای بورسی بودند. بورس در این روز معاملاتی به ارزش پنج هزار و 862   میلیارد تومان را ثبت کرد. در آن سوی بازار سرمایه، فرابورس هم روز گذشته رشد 109 واحدی شاخص را تجربه کرد. در این بازار نمادهای کگهر، ‌غصینو و سمگا بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای میدکو،‌ آریا،‌ ذوب و هرمز بیشترین تاثیر مثبت را در شاخص داشتند. در همین حال فگستر، چخزر،‌ فتوسا، غگیلا، کزغال، کرمان و ذوب پرتراکنش‌ترین نمادهای فرابورسی بودند. فرابورس در این روز معاملاتی به ارزش دو هزار و 883 میلیارد تومان را ثبت کرد. به این ‌ترتیب ارزش معاملات روز گذشته بازار سرمایه در مجموع بورس و فرابورس به هشت هزار و  745 میلیارد تومان رسید.

افزایش صفوف خرید

روز گذشته در پیش گشایش، تعداد صفوف خرید نمادها به 138 عدد افزایش یافت؛ این در حالی بود که ارزش صفوف خرید نیز به دو هزار و 437 میلیارد تومان رسیده بود. در این میان  نماد تازه‌وارد غکورش مجددا با صف خرید 950 میلیارد تومانی در صدر پرتقاضاترین‌های بازار قرار داشت. پس از آن نیز گروه پالایشگاهی با صف خرید 484 میلیارد تومانی مواجه بود. در همین حال صفوف فروش بازار در این زمان 315 عدد با ارزش سه هزار و 946 میلیارد تومان بود. گروه انبوه‌سازی با ارزش صف فروش 212 میلیارد تومانی در صدر پرعرضه‌ترین قرار داشت و پس از آن گروه‌های هتل و رستوران و سیمانی با صفوف فروش سنگین مواجه بودند. با این حال معاملات در نمادهای بزرگ بازار روز گذشته نیز روان بود و به این ‌ترتیب ارزش معاملات خرد با افزایش 56/26 درصدی نسبت به روز شنبه به 6 هزار و 197 میلیارد تومان رسید. این رقم رکورد بیشترین میزان معاملات خرد از ابتدای سال جدید را شکسته است. در این میان اما حقیقی‌ها 210 میلیارد تومان از بورس خارج کردند. بیشترین خروج پول حقیقی در گروه بانکی و نیز سهام وپاسار رقم خورد. از سوی دیگر صندوق‌های با درآمد ثابت هم در این روز شاهد خروج 320 میلیارد تومان پول حقیقی بودند. این دومین خروج بزرگ پول حقیقی‌ها در دو روز متوالی و دست‌کم از ابتدای سال بوده است. روز شنبه نیز صندوق‌های با درآمد ثابت دست‌کم 479 میلیارد تومان خروج پول حقیقی را ثبت کرده بودند. به هر روی اما تحرکات مثبت بازار سرمایه و رشد ارزش معاملات به ویژه طی دو روز گذشته،‌ نوید بازگشت پویایی به معاملات بورس را می‌دهد. با این حال همچنان تردیدهای سیاسی بر بازار سرمایه سایه افکنده است.