به گزارش جهان صنعت نیوز: محمدرضا بنی طبا با بیان اینکه ۶۵ درصد قیمت تمام شده تولید لبنیات وابسته به نرخ شیرخام است، گفت: با توجه به افزایش قیمت شیرخام به ۶۴۰۰ تومان، قیمت لبنیات نیز احتمالاً قریب به ۷۰ درصد افزایش می‌یابد.

وی اضافه کرد: درباره قیمت شیرخام و محصولات لبنی دو سناریو وجود داشت که یکی تعیین نرخ مصوب جدید و سناریوی دوم آزادسازی قیمت این دو و خروج آنها از شمول قیمت گذاری دستوری بود. به عبارتی خروج شیرخام و محصولات لبنی از گروه یک به گروه دو کالایی.

بنی طبا با اشاره به اینکه قیمت شیرخام با احتساب کرایه حمل و نقل ۶,۶۰۰ تومان می‌شود، افزود: آذرماه سال گذشته نیز قیمت مصوب شیرخام ۴,۵۰۰ تومان تعیین شد اما دامداران با توجه به افزایش قیمت نهاده‌های دامی، در ماه گذشته هر کیلوگرم شیرخام را بین ۵۰۰۰ تا ۵,۱۰۰ تومان تحویل کارخانجات می‌دادند.

وی اضافه کرد: بنابراین پیش بینی می‌شود با توجه به اینکه بر روی قیمت مصوب شیرخام بر خلاف قیمت محصولات لبنی هیچ نظارتی وجود ندارد، مانند قیمت دستوری قبلی ۴,۵۰۰ تومان که روی کاغذ ماند، قیمت جدید ۶۴۰۰ تومانی هم عملاً در بازار رعایت نشده و با قیمت بیشتری به کارخانه‌ها تحویل شود.

بنی طبا همچنین از اعلام نرخ جدید شیرخام پیش از ابلاغ رسمی آن انتقاد کرد و گفت: این کار موجب تحریک بازار می‌شود ضمن اینکه قیمت شیرخام و ۱۰ فرآورده لبنی که مشمول قیمت گذاری دولتی است باید همزمان ابلاغ شود.

دیروز، سید احمد مقدسی، رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی گاوداران کشور  از تعیین قیمت ۶,۴۰۰ تومان برای هر کیلوگرم شیرخام با چربی ۳.۲ درصد درب گاوداری خبر داده و گفته بود: به دستور ستاد تنظیم بازار کارگروهی در وزارت جهاد کشاورزی تشکیل شد که این کارگروه قیمت ۶,۴۰۰ تومان را برای هر کیلوگرم شیرخام (به ازای هر یک دهم چربی مثبت و منفی ۸۰ تومان) تعیین کرد.