دکتر سیدجلال ابراهیمی *  طبق یک نظرسنجی عمومی که نتایج آن اعلام شد 8/98 درصد از حزب CHP معتقدند که اقتصاد ترکیه روز‌به‌روز ضعیف‌تر می‌شود و ضعف مدیریتی دارد. از طرف دیگر 61 درصد از رای‌دهندگان به حزب عدالت و توسعه اظهار داشته‌اند که مدیریت اقتصاد ترکیه نادرست است.

عثمان اولگای گوشه‌نویس اقتصادی می‌نویسد بر اساس یافته‌های بنیاد تحقیقات اوراسیا 90 درصد از حزب ملی حرکت پارتی سی MHP و 2/98 از رای‌دهندگان HDP حزب دموکراتیک خلق معتقدند که اقتصاد ترکیه با مدیریت ضعیف اداره می‌شود و در این میان فقط 21 درصد از افراد معتقدند که اقتصاد ترکیه خوب اداره می‌شود.

ترکیه با توجه به تجربیات 50 سال اخیر در اقتصاد و آزمون و خطاهای متعدد از زمان اجویت، تورگوت اورال و مدیریت مالی به روش دوره اقتدار آک‌پارتی با تورم و کاهش بیش از حد ارزش پولی کشور به بن‌بست در حوزه مدیریت اقتصادی می‌رسد.

با توجه به اینکه ترکیه با سرمایه‌های پذیرفته‌شده خارجی و بانک‌های خارجی تاسیس‌شده در آن و مشارکت‌های سرمایه‌گذاری خارجی و جوینت وینچرهای سرمایه‌گذاری قسمتی از اقتصاد خود را مدیریت می‌کند، شرایط فعلی تورم و از دست دادن ارزش پول ملی در برابر دلار جذب سرمایه خارجی برای ترکیه مشکل و اقتصاد کشور با ریسک‌های فراوانی مواجه خواهد شد.

در حالی که روند تورم در ایالات متحده آمریکا در 5 درصد باعث وحشت جامعه اقتصادی آن کشور شده و در شرایطی که بانک‌های مرکزی 19 کشور تصمیم به افزایش نرخ بهره گرفته‌اند بانک مرکزی جمهوری ترکیه شاهد افزایش تورم 20 درصدی است.

گفته می‌شود آینده اقتصاد ترکیه بار دیگر قربانی سیاست شده و اقتصاد ترکیه به صورت دستوری با پیروی از سیاست رهبری حزب آک‌پارتی به کاهش نرخ بهره ادامه می‌دهد.

اردال باغچه‌وان رییس اتاق بازرگانی استانبول اعلام کرده است که بانک مرکزی ترکیه از اهداف اصلی و چارچوب‌های تعریف‌شده دور شده و استقرار فاینانس خود را به زیر ریسک‌های اقتصادی و پولی سوق داده است.

چندی پیش علی باباجان در برنامه رهبران که از شبکه حالق تی‌وی پخش شد گفته بود تا زمانی که آقای اردوغان در راس کار باشد اقتصاد این کشور بهبود نمی‌یابد و در شرایط حاضر اگر 10 اقتصاددان برنده جایزه نوبل هم بیایند نه من نه آنها نمی‌توانند کاری انجام دهند.

باباجان پس از 13 سال خدمت در دولت‌های مختلف می‌گوید: باید بپذیریم که رویکرد آقای اردوغان اقتصاد ترکیه را به بن‌بست کشانده است. عثمان اولگای گوشه‌نویس اقتصادی ترک معتقد است بانک مرکزی ترکیه در چارچوب تفکر و دکترین اردوغان به تقلیل بهره بانکی ادامه می‌دهد و در شرایطی که بانک‌های مرکزی بسیاری از کشورها به افزایش نرخ بهره بانکی تن داده‌اند و به رقابت صادراتی با تخصیص وام‌های کم‌بهره به صنایع پرداخته‌اند عامل فقیر شدن جامعه و افزایش تورم شده و صنایع به وام‌های با بهره نازل تن داده‌اند.

* مدیر مرکز پژوهش و تحقیقات ایران و ترکیه