به گزارش جهان صنعت نیوز: محمد شهریاری، مدیر دفتر بهره‌‌برداری از تأسیسات‌ آبی و برق‌آبی شرکت آب منطقه‌ای تهران اظهار داشت: از مجموع ظرفیت 1889 میلیون مترمکعبی پنج سد تأمین‌کننده آب شرب استان تهران، 569 میلیون مترمکعب آب پشت سدها ذخیره شده است که این بیانگر این است که تنها حدود 30 درصد از ظرفیت کلی سدهای پنجگانه تأمین‌کننده آب استان تهران پر است.

وی افزود: میزان ذخایر سدهای پنجگانه تأمین‌کننده آب استان تهران در روز مشابه سال گذشته بیش از 695 میلیون مترمکعب بوده و بر این اساس، حجم آب سدهای استان تهران، 18 درصد نسبت به روز مشابه سال گذشته کاهش یافته است.

شهریاری حجم آب موجود در مخزن سد امیرکبیر را حدود 124 میلیون مترمکعب اعلام و تصریح کرد: این میزان در روز مشابه سال گذشته 161 میلیون مترمکعب بوده است؛ همچنین حجم ذخیره آب سد طالقان از 270 میلیون مترمکعب سال گذشته به 249 میلیون مترمکعب کاهش پیدا کرده است.

وی افزود: حجم ذخیره آب سد لار سال گذشته 117 میلیون مترمکعب بوده که در مقایسه با موجودی 84 میلیون مترمکعبی فعلی، 33 میلیون مترمکعب کاهش را نشان می‌دهد و حجم آب سد ماملو نیز از 98 میلیون مترمکعب سال گذشته، به 58 میلیون مترمکعب رسیده است این درحالی است که حجم ذخیره آب سد لتیان در مقایسه با روز مشابه سال گذشته تنها با 5 میلیون مترمکعب افزایش به 54 میلیون مترمکعب رسیده است.

مدیر دفتر بهره‌‌برداری از تأسیسات‌ آبی و برق‌آبی شرکت آب منطقه‌ای تهران تصریح کرد: طبق پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی در ماه‌های باقیمانده از سال آبی جاری، حجم ریزش‌های جوی کمتر از متوسط بلندمدت خواهد بود و بارش‌های فصل پاییز نیز با تأخیر زمانی همراه خواهد شد که بر همین اساس روند کاهشی ورودی آب به دریاچه سدها در ماه‌های آتی به‌خصوص در فصل پاییز نیز ادامه خواهد داشت.

وی تأکید کرد: از همه شهروندان محترم درخواست می‌شود که صرفه‌جویی و مصرف بهینه آب را همواره مدنظر داشته باشند تا بتوانیم بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده در تابستان امسال و روزهای اوج مصرف آب، مشکلی به‌جهت تأمین مطمئن و پایدار آب نداشته باشیم.