به گزارش جهان صنعت نیوز:  بر اساس نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی ایران امروز در بخش‌هایی از آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، سمنان و ارتفاعات البرز در استان‌های زنجان، قزوین، البرز و تهران بارش باران، گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی پیش‌بینی می‌شود.

امروز بیشینه شدت بارش در استان‌های خراسان شمالی و نیمه شمالی خراسان رضوی انتظار می‌رود و در مناطق شمال شرق کشور کاهش محسوس 8 تا 10 درجه روی می‌دهد. فردا بارش در مناطق شمال غرب، غرب، سواحل دریای خزر، ارتفاعات البرز، خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی ادامه خواهد داشت.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی روز چهارشنبه در شمال استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و خراسان شمالی بارش‌های پراکنده پیش‌بینی شده است.

همچنین امروز در شمال شرق، شرق، دامنه‌های جنوبی البرز و جنوب کشور وزش باد شدید موقتی و در مناطق مستعد خیزش گردوخاک انتظار می‌رود. این شرایط سه‌شنبه و چهارشنبه در غرب، جنوب و جنوب غرب و پنجشنبه و جمعه علاوه بر این مناطق در شمال شرق، دامنه‌های جنوبی البرز، مرکز و شرق پیش‌بینی می‌شود.

آسمان تهران امروز صاف تا قسمتی ابری همراه با وزش باد با وزش باد غرب-جنوب غربی با سرعت 17 تا 41 کیلومتر بر ساعت پیش‌بینی شده است.

*توصیف سامانه اول: ادامه فعالیت سامانه بارشی

نوع مخاطره: رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید موقت، خیزش گردوخاک و در مناطق مستعد پدیده تگرگ

منطقه اثر:

دوشنبه 1401/02/19: آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، خراسان رضوی، نیمه شمالی آذربایجان غربی، زنجان و دامنه و ارتفاعات سمنان، قزوین، البرز و تهران.

سه‌شنبه 1401/02/20: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان، زنجان، قزوین، شمال مرکزی و همدان، گیلان، مازندران، ارتفاعات گلستان و سمنان و دامنه و ارتفاعات تهران و البرز.

چهارشنبه 1401/02/21: آذربایجان شرقی، اردبیل، آذربایجان غربی، شمال خراسان رضوی، گیلان و ارتفاعات مازندران و گلستان، خراسان شمالی.

اثر مخاطره: احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتمال برخورد صاعقه و ریزش تگرگ، احتمال آب‌گرفتگی معابر بطور محلی، کاهش دید، احتمال آسیب به سازه‌های موقت، احتمال شکستن درختان فرسوده و احتمال سقوط‌ اشیاء از ارتفاعات.

توصیه: احتیاط در توقف و تردد از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و جابجایی عشایر کوچ‌رو، احتیاط در چرای دام و عدم سم پاشی در مزارع.

*توصیف سامانه دوم: گردوخاک

زمان پایان: چهارشنبه 1401/02/21

نوع مخاطره: خیزش گردوخاک، کاهش دید افقی، افزایش شاخص آلودگی هوا و کاهش کیفیت هوا

منطقه اثر:
دوشنبه 1401/02/19: خوزستان، ایلام، البرز، سمنان، تهران، مرکزی، قم، کرمانشاه، خراسان جنوبی، یزد، شمال شرق اصفهان.

سه‌شنبه 1401/02/20: کرمانشاه، ایلام، خوزستان.

چهارشنبه 1401/02/21: کرمانشاه، ایلام، خوزستان، بوشهر.

اثر مخاطره: وزش باد شدید و خیزش گرد وخاک، افزایش شاخص آلودگی و کاهش کیفیت هوا، احتمال شکستن درختان فرسوده، احتمال آسیب به سازه‌های موقت و اختلال در تردد

توصیه: اجتناب از قرار گرفتن در فضای باز به ویژه برای افراد آسیب‌پذیر، استحکام سازه‌های موقت مانند تابلو‌های تبلیغاتی و غیره، عدم پارک خودرو در کنار درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه‌کاره.

*توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه بارشی

نوع مخاطره: رگبار باران، رعد و برق، در مناطق مستعد تگرگ، وزش باد شدید موقت، خیزش گردو خاک.

منطقه اثر:

دوشنبه 1401/02/19: نیمه شمالی آذربایجان شرقی، نیمه شمالی اردبیل، خراسان شمالی، گلستان، نیمه شمالی خراسان رضوی، شمال شرق سمنان و دامنه و ارتفاعات مازندران.

سه‌شنبه 1401/02/20: نیمه شمالی آذربایجان شرقی، شمال اردبیل، خراسان شمالی و دامنه و ارتفاعات گیلان.

اثر مخاطره: اختلال در تردد جاده‌ای، آب‌گرفتگی معابر، بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها، جاری شدن روان‌آب، برخورد صاعقه، لغزندگی جاده‌ها، شکستن درختان فرسوده، سقوط‌ اشیاء از ارتفاعات و آسیب به سازه‌های موقت.

توصیه: اجتناب از سفر‌های غیر ضروری، پرهیز از توقف در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، اجتناب از فعالیت‌های کوهنوردی و جابجایی عشایر کوچ‌رو، پاکسازی دهانه پل‌ها و آبرو‌ها، احتیاط در تردد بین شهری، عدم تردد و پارک خودرو‌ها در اطراف درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه کاره و محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی.

*توصیف سامانه: افزایش سرعت وزش باد (شمال غربی – جنوب غربی)

زمان شروع: ظهر دوشنبه 1401/02/19

زمان پایان: چهارشنبه 1401/02/21

نوع مخاطره: افزایش ارتفاع مواج در ساحل بین 1. 5 تا 2. 5 متر و در فراساحل تا 3 متر

منطقه اثر:

دوشنبه 1401/02/19: نیمه شرقی خلیج فارس و غرب تنگه هرمز، در مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های بوشهر و هرمزگان.

سه‌شنبه 1401/02/20: نیمه شرقی خلیج فارس، غرب تنگه هرمز و دریای عمان، در مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان.

چهارشنبه 1401/02/21: نیمه شرقی خلیج فارس، در مناطق ساحلی و دور از ساحل استان بوشهر و هرمزگان.

اثر مخاطره: خطر غرق شدن شناگران، آسیب به قایق‌های تفریحی و شناور‌های سبک، اختلال در تردد با شناور‌های نیمه سنگین، خسارت به قفس‌ها و پاره شدن تور‌های صیادی و خسارت به تأسیسات دریایی.

توصیه: ممنوعیت شنا، جمع‌آوری تور‌ها و وسایل صیادی، اجتناب از تردد با قایق‌های تفریحی و شناور‌های سبک، احتیاط تردد با شناور‌های نیمه سنگین، محدودیت در فعالیت‌های دریایی و تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هرگونه خسارت.