به گزارش جهان صنعت نیوز:   محسن منصوری در پایان جلسه ساماندهی آرد و نان استان تهران گفت: مسئله آرد و نان برای کشور و به‌تبع آن استان تهران مسئله‌ای کاملاً مهم و حیاتی است. با توجه به اینکه نان قوت غالب است به هیچ عنوان موضوعات مربوط به آن قابل تسامح نیست و در ساماندهی آن نباید تعللی صورت بگیرد. اتحادیه‌های آرد و نان از افراد ارزشی و مکتبی هستند و همیشه همراه نظام بودند، لذا در این شرایط نیز انتظار داریم به‌صورت دوچندان این همراهی را داشته باشند.

وی افزود: موضوعاتی که در این جلسه اعلام می‌شود به‌منزله مصوبه است و کارگروه‌های آرد و نان توسط فرمانداران باید تشکیل شود و موارد مربوط به آن در سطح شهرستان‌ها پیگیری شود. بی‌تردید در حوزه اجرایی نان مسئول فرمانداران هستند. از سوی دیگر همه اتحادیه‌ها باید نظارت دقیقی داشته باشند و تکلیف دارند در این حوزه به کمک دولت و مردم بشتابند.

منصوری با تأکید بر اینکه “نگرانی‌ در حوزه آرد و نان نداریم اما حتی یک مورد وقفه قابل پذیرش نیست”، اضافه کرد: ابزار اجرایی فرمانداران اتحادیه نان هستند و در این شرایط این اتحادیه‌ها باید کمک مضاعف داشته باشند. دولت طرح جامع، دقیق و فناورانه‌ای را مبتنی بر عدالت اجتماعی ظرف دو ماه آینده اجرایی می‌کند که در زمان حاضر نیز  بخشی از این طرح به‌صورت آزمایشی در زنجان اجرایی شده است، لذا تصمیمات ما در این جلسات سقف زمانی دوماهه‌ای را خواهد داشت.

استاندار تهران در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تأکید بر اینکه “پیشنهاد ما افزایش دوساعته ساعت کاری نانوایی‌ها بوده است”، افزود: به فرمانداران این اختیار داده شده است که  این حداقل دو ساعت افزایش را به‌فراخور در سطح شهرستان اجرایی کنند. در مورد سهمیه آرد و نان نیز با کمک معاونت اقتصادی استانداری و فرمانداران با توجه به نظارتی که دارند تصمیمات لازم اتخاذ خواهد شد البته هیچ آردی نباید خارج از شبکه توزیع و فروخته شود و از سوی دیگر هیچ نانوایی نباید کمبود داشته باشد. با تدبیر و کار کارشناسی نسبت به اعداد و ارقام باید تصمیم‌گیری شود. هر کجا فرمانداری درخواست افزایش سهمیه کرد باید این کار در سریع‌ترین زمان انجام شود.

وی تأکید کرد: در مورد بازرسی‌ها گفتم باید با جدیت کار انجام شود و با جدیت برخورد قاطعی با تخلفات داشته باشیم. آردی که در مجموعه‌ای احتکار شده است پس از کشف سریعاً باید وارد چرخه توزیع شود، در این راستا از همه ابزارها باید بهره گرفته شود، از کل ظرفیت نظارتی در حوزه آرد و نان استفاده کنید.

منصوری درباره وجود اتباع در برخی از شهرستان‌های استان تهران و لزوم اختصاص سهمیه با توجه به این موضوع گفت: افزایش سهمیه آرد برای شهرستان‌ها باید با توجه به حضور اتباع دیده شود و آمار آنها نیز باید به‌صورت واقعی توسط فرمانداران برآورد شود. با توجه به اینکه در برخی بخش‌های استان تهران حضور اتباع با بیش از 100 هزار نفر است و در سرانه‌ها و سرشماری‌ها آمار دقیق وجود ندارد و همچنین اتباع غیرمجازی که داریم برای افزایش سهمیه باید برآورد دقیق توسط فرمانداران انجام شود.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره موضوع قاچاق آرد متذکر شد: کل آرد بخش صنف و صنعت کمتر از 13 درصد مصرف آرد کشور است. قطعاً یک سر تخلف نانوایی‌ای است که آرد را می‌دهد و سر دیگر صنف و صنعتی است که آرد را دریافت می‌کند، لذا با هر دو با نظارت دقیق برخورد جدی صورت بگیرد، همچنین در حوزه حمل‌ونقل آرد هر کجا مشکلی وجود دارد باید احصاء و برای آن راه‌حل اندیشیده شود. نانوایی‌هایی که به‌صورت مباشر اداره می‌شود باید تذکرات لازم به آنها داده شود تا فرایندهای خود را تشکیل دهند.

منصوری ادامه داد: نانوایی‌هایی که فاقد مجوز هستند به‌فراخور موقعیت برای دوماهه مجوز موقت برایشان صادر شود. در مورد نصب بنر نیز هم برای قیمت و هم تخلفاتی که صورت می‌گیرد باید با توجه به اختیاری که به تعزیرات داده شده است نصب بنر انجام شود. نانوایی‌ای که قاچاق کرده و یا گران‌فروشی کرده است حتماً باید اطلاع‌رسانی شود.

استاندار تهران خطاب به فرمانداران شهرستان‌های استان تهران گفت: ظرف دو ماه آینده لازم است قرارگاه عملیاتی‌ای داشته باشید که به‌محض اینکه تخلف گزارش داده شد در سریع‌ترین زمان ممکن بررسی لازم را انجام و با رسیدگی میدانی با تخلفات برخورد کنیم.

وی تأکید کرد: دولت فعلاً برنامه‌ای برای افزایش قیمت نان ندارد و این موضوع بارها توسط رئیس‌جمهور، معاون اول جمهوری و وزرا اعلام شده است، هنوز وارد اجرای موضوع ساماندهی آرد و نان نشده‌ایم و خوشبختانه در زمان حاضر در بسیاری از شهرستان‌های استان تهران مشکل آرد و نان نداریم، اما در برخی از شهرستان‌ها شاهد تشکیل صف بودیم که لازم است فرمانداران فردا این موضوع را حل‌وفصل کنند. به‌لحاظ ذخایر و منابع و موجودی انبارها ذخیره بسیار خوبی داریم و کمبودی وجود ندارد، نگرانی افزایش قیمت نیز صحیح نیست و هیچ افزایشی نخواهیم داشت، همچنین خط تلفنی برای هر شهرستان اختصاص پیدا خواهد کرد که مردم گزارش تخلفات را با این خط تلفن در میان بگذارند.