به گزارش جهان صنعت نیوز:   احسان جمالی روز سه شنبه در نشست خبری درباره اعلام نتایج و انتخاب رشته آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ با بیان این که تا پایان امشب نتایج اولیه آزمون سراسری در درگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش منتشر می شود، افزود: دفترچه راهنمای انتخاب رشته این آزمون روز جمعه ۱۴ مرداد روی درگاه این سازمان قابل مشاهده است.

وی زمان فعال شدن سیستم راهنمای انتخاب رشته مجازی را روز پنج شنبه ۱۳ مرداد اعلام کرد و یادآور شد: داوطلبان کنکور از روز دوشنبه ۱۷ مرداد ماه می توانند انتخاب رشته کنند که انتخاب رشته در درگاه سازمان سنجش تا ساعت ۲۴ روز شنبه ۲۲ مردادماه فعال است.

معاون فنی و عمرانی سازمان سنجش آموزش کشور زمان ثبت نام و انتخاب رشته محل داوطلبانی که در کنکور امسال شرکت نکردند و متقاضی برای رشته های صرفا سوابق تحصیلی هستند را از ۱۸ مرداد اعلام کرد که تا ساعت ۲۴ روز یکشنبه ۲۳ مرداد ادامه دارد.

جمالی همچنین گفت:  ویژه نامه راهنمای انتخاب رشته داوطلبان هم شامل انواع سهمیه ها، بومی گزینی، کارنامه و ویژگی هایی که در کارنامه وجود دارد و چگونگی انتخاب رشته و ملاک هایی که داوطلبان باید برای انتخاب رشته در نظر بگیرند روز پنج شنبه این هفته روی درگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش قرار می‌گیرد.

وی افزود:  اواخر مرداد ماه هم براساس انتخاب رشته ای که صورت گرفته  نتایج چند برابر ظرفیت رشته های بورسیه و شرایط خاص مربوط به دانشگاه های مختلف از جمله فرهنگیان و شاهد و دستگاه هایی که بورسیه استخدامی یا شرایط خاصی دارند، اعلام می شود و از اول شهریور مصاحبه ها و آزمون های عملی برگزار می شود.

معاون فنی و عمرانی سازمان سنجش و آموزش کشور با یادآوری اینکه در آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ یک میلیون و ۱۷۶ هزار نفر داوطلب واقعی شرکت کردند، گفت: با احتساب داوطلبانی که در دو گروه هنر و زبان های خارجی شرکت کردند برای یک میلیون و ۴۸۹ هزار و ۲۰۰ نفر  ارت ورود به آزمون صادر شد  که ۶۴ درصد آنها زن و ٣۶ درصد مرد بودند و بیشترین تعداد شرکت کننده در گروه علوم تجربی بود.

وی ادامه داد: از مجموع یک میلیون و ۴۸۹ هزار و ۲۰۰ نفر داوطلب ثبت کننده، ‌ یک میلیون و ۳۰۸ هزار نفر در جلسه آزمون سراسری شرکت کردند و حدود ۱۲ درصد غایب بودند و براین اساس در آزمون سراسری امسال  ۸۸.۳ درصد را زنان و  حدود ٧٨ درصد را مردان تشکیل دادند که در جلسه آزمون حضور داشتند.

معاون سازمان سنجش تصریح کرد: همچنین از یک میلیون و ٣۰۸ هزار شرکت کننده در آزمون سراسری امسال، تقریبا یک میلیون و ١۵٧ هزار نفر مجاز به انتخاب رشته در دوره های با آزمونی شدند، همه داوطلبین اعم از مجاز و غیرمجاز اجازه انتخاب رشته‌های سوابق تحصیلی را دارند، ولی یک میلیون و ۱۵۷ نفر مجاز می توانند رشته های با آزمونی و هم صرفا با سوابق تحصیلی را انتخاب کنند.

جمالی ادامه داد: تقریبا ۸۹ درصد داوطلبان کنکور امسال مجاز به انتخاب رشته هستند.

معاون فنی و عمرانی سازمان سنجش و آموزش کشور همچنین گفت: نتایج نهایی آزمون سراسری ۱۴۰۱ در هفته آخر شهریور اعلام می شود و  کارنامه نهایی هم اول مهرماه و  رشته های دانشگاه آزاد اسلامی  به جز گروه پزشکی، دانپزشکی و داروسازی و دامپزشکی که انتخاب رشته آن توسط سازمان سنجش انجام می شود هفته آینده از طریق سایت دانشگاه آزاد اطلاع رسانی می شود.

جمالی گفت: ظرفیت هایی که برای انتخاب رشته در آزمون امسال توسط دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی به سازمان اعلام شده و در دفترچه راهنما درج می شود، حدود ۵۰۳ هزار ظرفیت پذیرش وجود دارد که نزدیک به ۱۶۷ هزار رشته محل های با آزمونی است و حدود ۳۳۶ هزار نفر از این ظرفیت ها مربوط به رشته محل های صرفا براساس سوابق تحصیلی خواهد بو.

وی ادامه داد: ظرفیت های سه رشته ای که امسال با توجه به تغییراتی که در مصوبات جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی در دفترچه راهنما درج می شود و وزارت بهداشت هم رشته های خود را به ما اعلام کرده است  که در رشته پزشکی ٩٧٠٠ نفر ظرفیت پذیرش، رشته دندانپزشکی ١٩٠٠ ظرفیت، داروسازی ١۴٠٠ ظرفیت وجمع کل ١٢ هزار و ٩٠٠ نفر ظرفیت پذیرش پیش بینی شده است.

وی با بیان این که  در آزمون سال ۱۴۰۱ چند تغییر نسبت به سنوات گذشته وجود دارد، افزود: امسال میزان تاثیر سوابق تحصیلی داوطلبان با آزمونی ۴۰ درصد با تاثیر مثبت است که در سنوات قبل با ۳۰ درصد با تاثیر مثبت بوده است. درس بهیاری برای داوطلبانی که بهیار هستند و رشته های پرستاری را انتخاب کنند امسال با تاثیر قطعی در کارنامه نمره لحاظ شده است.

معاون فنی و عمرانی سازمان سنجش ادامه داد: امکان تغییری که برای آنها نسبت به سنوات گذشته براساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی وجود دارد این است که در سنوات گذشته فقط می توانستند دوره های روزانه را انتخاب کنند اما امسال علاوه بر دوره های روزانه شهریه پرداز و دانشگاه آزاد اسلامی هم امکان انتخاب رشته و آن ظرفیت ۵ درصدی را خواهند داشت.

جمالی یادآور شد: ضمن اینکه بخش ظرفیتی که برای مناطق محروم در رشته پزشکی در نظر گرفته شده ۱۶۰۰ نفر و رشته دندانپزشکی ۱۷۵ نفر است که فارغ التحصیلان به میزان یک و نیم برابر طول دوره تحصیل در رشته پزشکی یا دندانپزشکی تعهد خدمت دارند.

 آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ طی چهار روز و از روز چهارشنبه (هشتم تیر) در گروه آزمایشی هنر با شرکت  ۱۶۱ هزار و ۳۴۳ داوطلب آغاز شد.

داوطلبان گروه های آزمایشی علوم انسانی و ریاضی و فنی نیز صبح پنجشنبه (۹ تیر) به رقابت با یکدیگر پرداختند. در آزمون سراسری امسال در گروه آزمایشی علوم انسانی  ۴۱۲ هزار و ۵۷۷ داوطلب  و در گروه آزمایشی ریاضی و فنی ۵۷۴ هزار و ۴۷۲ و ۱۴۵ هزار و ۶۵۷ نفر شرکت کردند.

۵۷۴ هزار و ۴۷۲ نفر هم در گروه آموزشی علوم تجربی صبح جمعه (۱۰ تیر) در آزمون سراسری ۱۴۰۱  با یکدیگر رقابت کردند.   همچنین ۱۹۰ هزار و ۹۱۰ داوطلب در گروه آزمایشی زبان‌های خارجی صبح شنبه (۱۱ تیر) در آزمون سراسری امسال شرکت کردند.