دکتر صلاح‌الدین هرسنی * محققا یکی از کارویژه‌های مجلس حاضر را باید نقد و تخطئه عملکرد دولت دانست، به ویژه مجلسی که با ریاست محمدباقر قالیباف آن هم تحت تجربه دو شکست انتخاباتی تلاش دارد با هدف تلافی آن شکست‌ها، دولت و کارنامه او را در دو دوره حضور در پاستور، بی‌اعتبار سازد.

به این ترتیب با توجه به سمت و سو‌های مجلس حاضر، آنها ترجیح دادند ابتدا دکتر ظریف را برای پاسخ به برخی از انتظارات و پرسش‌ها به مجلس فرا بخوانند.

در نگاه اصولگرایان که مجلس فعلی تحت سلطه بلامنازع آنهاست، مسوولیت بخش اعظم وضعیت فعلی کشور بر‌عهده سیاست خارجی دولت با سکانداری و هدایت دکتر ظریف است.

 به باور آنان هم توافق هسته‌ای موسوم به برجام از همان آغاز اشتباه بود و نه‌تنها به مثابه ترکمنچای یک ننگنامه بلکه در حکم باج دادن به کدخدا بود.

بنابراین طبیعی بود که چنین ننگنامه‌ای زمینه را برای هموار کردن مسیر نظام سلطه بر کشور و منابع آن فراهم کند.

البته نقد اصولگرایان فقط محدود به پیامدهای نادرست برجام نبود. آنان در سطحی بالاتر شکل‌گیری رفتارهای تخاصمی و تزاحمی مجموعه‌های عبری- عربی و همچنین رفتار‌های سینوسی و پاندولی اروپا را نتیجه تصمیم‌سازی‌های دستگاه دیپلماسی به رهبری دکتر ظریف می‌دانند و هیچ‌گاه از نقش دستگاه‌ها و نهاد‌های موازی و حتی مواضع رادیکال و کارافزایانه خود سخنی به میان نمی‌آورند.

در شرایط حاضر نیز وجود برخی از شواهد و قراین در سمت و سو‌های مواضع اصولگرایان مجلس حاضر گویای آن است که  آنها طرح پرسش و پاسخ و حتی استیضاح از برخی وزرا مانند وزیر امور اقتصادی و دارایی، وزیر صمت و وزیر نفت و سرانجام روحانی را در دستور کار دارند. به ویژه آنکه طرح استیضاح دولت و رای به بی‌کفایتی یا همان بنی‌صدری کردن دولت به جهت بی‌برنامگی در مدیریت گرانی و تورم افسارگسیخته و ویرانگر، بدیهی‌ترین سناریویی است که اصولگرایان مجلس به بهانه‌های مختلف درصدد تمهید و تدارک آن هستند.

حال آن‌گونه که پیداست، رویارویی مجلس با دولت در شرایطی آغاز می‌شود که این اصولگرایان از تبعات اقدامات تزاحمی و کارافزایانه خود به ویژه در حوزه سیاست خارجی غافل مانده‌اند و با مقصر جلوه دادن دولت و کابینه بابت شرایط فعلی کشور درصدد مسوولیت‌زدایی از خود هستند و طرفه آنکه  برنامه‌ای برای بهینه کردن وضعیت ندارند. اسفناک‌تر آنکه برنامه آنها در حوزه سیاست خارجی به انسداد و فریز مذاکره، تلاش برای تصویب طرح تعلیق با آژانس در ماجرای پروتکل الحاقی و سرانجام خروج از برجام و حتی خروج از ان‌پی‌تی خلاصه شده است.

بیشتر بخوانید...
اجازه ندهید دولت دست در جیب مردم کند

در حوزه رفتار‌های منطقه‌ای نیز آنها برنامه‌ای جز اصرار بر  راهبرد ائتلافی با جریان‌های مقاومت در لبنان، عراق و یمن و همچنین برنامه‌های موشکی ندارند. غافل از اینکه این دست از برنامه‌ها برای واشنگتن و شرکای اروپایی برجام به نفوذ بدخیم و رفتار‌های ثبات‌زدا تعبیر و تفسیر می‌شود.

حال تحت این شرایط نکته آن است که  اشتباه است اگر انتظار داشته باشیم با این‌گونه برنامه‌های مجلس تغییری در وضعیت کشور به وجود آید و به مصداق «سرکنگبین صفرا فزود» وضعیت ناامید‌کننده‌تر از شرایط فعلی شود.

* کارشناس علوم سیاسی و روابط بین‌الملل

 

۰/۵ ( ۰ نظر )